Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. I SA/Rz 464/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska /spr./ Sędziowie NSA Maria Piórkowska WSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 3 lipca 2007r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia[...] grudnia 2006r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego I. oddala skargę, II. zarządza zwrot stronie skarżącej "A" S.A. w R. kwotę 300 /słownie: trzysta/ złotych z tytułu nienależnie uiszczonego wpisu od skargi.
UZASADNIENIE
I SA/Rz 464/07
U Z A S A D N I E N I E
Decyzją z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, odmówił spółce A. S.A. z siedzibą w R. zmiany oraz uchylenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...]października 2006r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, z powołaniem się na art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./.
Przedmiotem wątpliwości interpretacyjnych z zakresu prawa podatkowego przedstawionych przez A. S.A. była dopuszczalność uznania, na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - powoływana dalej jako u.p.d.p.), wydatków związanych z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego tej spółki, za koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Z przedstawionego przez A. S.A. stanu faktycznego wynika, że Zwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy tej spółki wyraziło zgodę na przeprowadzenie programu opcji menedżerskich. W ramach realizacji tego programu nastąpić ma warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego, powiązane z emisją obligacji z prawem pierwszeństwa do objęcia akcji spółki. Uprawnione osoby będą mogły nabywać i obejmować akcje spółki, a jako warunki przyznania opcji wskazano: osiągnięcie określonego poziomu zysku w poszczególnych latach oraz osiągnięcie odpowiedniego poziomu przez wskaźnik całkowitego zwrotu z akcji. Przeprowadzenie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki wiąże się z ponoszeniem przez tę spółkę kosztów, na jakie składają się: 1) koszty sporządzenia aktu notarialnego, 2) koszty zamieszczenia ogłoszenia w Monitorze Sądowym, 3) podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki, 4) koszty emisji obligacji zamiennych na akcje, a także 5) koszty emisji akcji. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, A. S.A. stwierdziła, że tak określone wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki, stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia; niewątpliwie wiążą się z możliwością uzyskania przychodów. Podwyższenie kapitału zakładowego nie jest bowiem celem samym w sobie, ale służy rozszerzaniu działalności spółki i uzyskiwaniu większych przychodów, jak również maksymalizacji zysku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right