Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Wr 438/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom Sędziowie Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca) Asesor WSA Marek Olejnik Protokolant Anna Terlecka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi A. F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Fiat Ulysse I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz A. F. kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] A. F. wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego w W. o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie [...], uiszczonym w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki Fiat Ulysse, rok produkcji 1999. Wniosek swój podatnik uzasadnił niezgodnością polskich przepisów podatkowych, na podstawie których uiścił podatek akcyzowy, z prawem unijnym, Strona w dniu [...], po wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych wniosku, złożyła korektę deklaracji AKC-U.
Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w W. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Fiat Ulysse. W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, że podatnik postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dokonując opodatkowania czynności nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. samochodu osobowego. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ podatkowy nie znalazł podstaw do stwierdzenia nadpłaty i dokonania zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego. Odnosząc się do zarzutu niezgodności przepisów prawa krajowego z przepisami prawa wspólnotowego, organ wskazał na regulacje zawarte w art.3 ust.3 Dyrektywy Horyzontalnej Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. i stwierdził, że prawo wspólnotowe reguluje kwestie dotyczące konstrukcji podatku akcyzowego oraz kwestie mające zastosowanie do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, pozostawia natomiast państwom członkowskim swobodę w zakresie opodatkowania wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, do których należą m.in. samochody osobowe. Zdaniem organu, przepisy ustawy o podatku akcyzowym jednakowo traktują samochody osobowe nabywane wewnątrzwspólnotowo, jak i samochody sprzedawane w kraju przed ich pierwsza rejestracją. Jednolitość zasad odnosi się zarówno do stawki podatku, jak i sposobu informowania organów podatkowych o powstaniu obowiązku podatkowego, a także momentu powstania obowiązku podatkowego.