Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. III SA/Wr 154/07

Do odwołania sekretarza powiatu, będącego radnym gminy, potrzebna była uprzednia zgoda tego organu, brak takiej zgody lub odmowa jej wyrażenia powoduje, że uchwała rady powiatu w sprawie odwołania sekretarza powiatu, jako sprzeczna z prawem (z art. 25 ust. 2 u.s.g.), jest nieważna na podstawie art. 79 ust. 1 u.s.p.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Sędzia WSA Marcin Miemiec Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi Powiatu P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Powiatu w P. oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda D. rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] (Nr [...]) - wydanym na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm., zwanej dalej w skrócie "u.s.p.") - stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu w P. z dnia [...] Nr [...] w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu P.

W uzasadnieniu organ nadzoru wskazał, że w dniu [...] Rada Powiatu w P. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu P. W dniu [...] Wojewoda D. - mając na uwadze okoliczność, że odwołany sekretarz Jarosław D. jest radnym Rady Miejskiej w P. (obwieszczenie Komisarza Wyborczego we W. z dnia [...] o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa d. przeprowadzonych w dniu [...], opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa D. z 2006 r. Nr 250, poz. 3718) - wystąpił do Przewodniczącego Rady Powiatu P. z zapytaniem, czy podjęcie tej uchwały zostało poprzedzone uzyskaniem od Rady Miejskiej w P. zgody na rozwiązanie stosunku pracy ze swoim radnym.

W odpowiedzi z dnia [...] Przewodniczący Rady Powiatu w P. wyjaśnił, że nie występowano o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy do Rady Miejskiej w P., ponieważ - w ocenie Przewodniczącego - w chwili podjęcia uchwały "nie było organu wymienionego w art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, do którego Rada Powiatu mogłaby skierować taki wniosek."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00