Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Gl 92/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia NSA Anna Wiciak (spr.), Protokolant aplikant radcowski Maciej Niwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2007r. sprawy ze skargi A. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - interpretacja oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] 2005r. skarżący A. J. złożył w Urzędzie Skarbowym w W. pismo zatytułowane "Wniosek odwoławczy od (...) opodatkowania dywidendy otrzymanej z czeskiej spółki s. r. o. w Czechach", w którym wyraził wątpliwości co do zasad wykazywania w zeznaniu rocznym PIT-36 przychodu w postaci dywidendy wypłaconej mu przez spółkę handlową prawa czeskiego która - jak wyjaśniał skarżący - "została opodatkowana w Czechach obowiązującym podatkiem w wysokości 15%". Wątpliwości dotyczyły wykazywania dywidendy jako przychodu, "w rubryce przychody w wierszu 7". Skarżący określił taki sposób wykazywania przychodu, jako "nieprzekonujący" i w jego mniemaniu sprzeczny z broszurą informacyjną Ministerstwa Finansów na rok 2004, za prawidłowy ("logiczny") uznał natomiast sposób opodatkowania polegający na uiszczeniu różnicy w stawkach podatku dochodowego od dywidendy w Polsce i w Czechach w wysokości 4% ("19% - 15% = 4%").

W związku z tym - pomimo deklaracji złożenia zeznania zgodnie ze wskazaniami urzędu - zastrzegał sobie prawo do ewentualnego stwierdzenia nadpłaty ("w razie braku uzasadnień z Waszej strony w obowiązujących aktualnych przepisach będę domagał się zwrotu (...) podatku za rok 2003 oraz 2004".

Pismem z dnia [...] 2005r., doręczonym w dniu [...] 2005r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. wezwał skarżącego do sprecyzowania, czy złożone podanie stanowi odwołanie od decyzji, czy też wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w trybie przepisu art. 14a Ordynacji podatkowej, wraz z pouczeniem skarżącego o elementach koniecznych, które winny zawierać wskazane pisma, a które skarżący winien uzupełnić, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00