Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Bd 345/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Teresa Liwacz Sędziowie: Asesor sądowy Ewa Kruppik- Świetlicka Asesor sądowy Urszula Wiśniewska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Joanna Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 06 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi Magdaleny M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] 2005 r. nr [...] 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz skarżącej Magdaleny M. kwotę 100 zł (słownie: sto) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2006r. Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. numer [...] z dnia [...] 2005r. odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego V. w wysokości 1.043,00PLN
W uzasadnieniu wskazano na dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie. W dniu [...] 2005 roku do Urzędu Celnego w B. wpłynął wniosek Magdaleny M. o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie 1.043,00 zł. w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki V. Uzasadnieniem wniosku była niezgodność z art. 90 TWE obowiązku zapłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnatrzwspólnotowego samochodu osobowego. Do wniosku dołączono korektę deklaracji AKC-U.
W dniu [...] 2005 roku Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją numer [...] odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki V., rok produkcji 1993 w wysokości 1.043,00 PLN.
W uzasadnieniu stwierdzono, że Polska jest, co prawda jednym z nielicznych państw Unii Europejskiej, w którym obowiązuje podatek akcyzowy na samochody osobowe, jednak pozostałe państwa członkowskie stosują inne rodzaje podatków pełniących funkcje czysto fiskalne, o charakterze równoważnym do akcyzy. Analizując treść żądania zawartego we wniosku uznano, iż przepisy prawa krajowego w przedmiotowej materii są zgodne z uchwałami Wspólnoty Europejskiej.
-
keyboard_arrow_right