Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 maja 2007 r., sygn. I SA/Bd 317/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Najda - Ossowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Dudra Asesor sądowy Ewa Kruppik - Świetlicka Protokolant Asystent sędziego Joanna Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 maja 2007 r. sprawy ze skargi F. Spółka z o. o. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] 2005 r. nr [...] 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz skarżącej - F. Spółka z o. o. z siedzibą w B. kwotę 3.503 zł (trzy tysiące pięćset trzy) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

W dniu [...] 2005 roku do Urzędu Celnego w B. wpłynął wniosek spółki z o.o. F. z B. o zwrot nienależnie zapłaconego podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego A. numer nadwozia [...], rok produkcji 2001 w wysokości 36.734,00 PLN. Do wniosku dołączono korektę deklaracji AKC-U .

Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją z dnia [...] 2005 roku odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego. W uzasadnieniu stwierdził, że Polska jest, co prawda jednym z nielicznych państw Unii Europejskiej, w którym obowiązuje podatek akcyzowy na samochody osobowe, jednak pozostałe państwa członkowskie stosują inne rodzaje podatków pełniących funkcje czysto fiskalne, o charakterze równoważnym do akcyzy. Natomiast analizując treść żądania zawartego we wniosku stwierdzono, iż przepisy prawa krajowego w przedmiotowej materii są zgodne z uchwałami Wspólnoty Europejskiej. Dlatego sam fakt nakładania akcyzy, jak i jej wysokość nie narusza Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

W dniu [...[ 2005 r. od powyższej decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w B. wniesiono odwołanie. Strona uznała, że przedmiotowa decyzja jest wydana niezgodnie z art. 23, art. 25 i art. 90 TWE. Podatnik stwierdził, że nałożenie przez polskiego ustawodawcę podatku akcyzowego na używane samochody osobowe nabywane wewnątrzwspólnotowo powoduje dyskryminację towarów, a tym samym narusza zakaz niedyskryminacji towarów. Podkreślono także, że akcyzą obciążane są jedynie samochody używane, pochodzące spoza obszaru Polski, bowiem sytuacja, gdzie przedmiotem zakupu na terenie Polski (bez uprzedniego sprowadzania z zagranicy) jest samochód uprzednio niezarejestrowany w kraju jest czysto teoretyczna i prawdopodobnie nie występująca w praktyce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00