Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. I SA/Bd 398/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Pietrasik (spr.) Sędziowie: WSA Dariusz Dudra Asesor WSA Urszula Wiśniewska Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 03 lipca 2007r. sprawy ze skargi Pawła D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2006 r. r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] 2005 r. nr [...] 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz Pawła D. kwotę 100 (sto) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
W dniu [...] 2005 r. do Urzędu Celnego w B. wpłynął wniosek Pawła D. o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie 446 zł w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki C.
W wyniku przeprowadzonego postępowania Naczelnik Urzędu Celnego w B. w dniu [...] 2005 r. wydał decyzję, w której odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
Od powyższej decyzji strona złożyła odwołanie, w którym wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji i stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym zgodnie z wnioskiem wraz z należnym oprocentowaniem. Podatnik podkreślił, że w konsekwencji prymatu prawa wspólnotowego nad krajowym akcyza nie powinna być pobierana, gdyż jest sprzeczna z art. 90 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Pierwszeństwo stosowania prawa wspólnotowego wynika, zdaniem odwołującego się, z art. 91 Konstytucji RP, zatem organy administracyjne winny zastosować przepisy prawa wspólnotowego i mają obowiązek niezastosowania prawa krajowego w sytuacji sprzeczności prawa krajowego nad wspólnotowym. Skarżący wskazał na dyskryminacyjny charakter opodatkowania samochodów osobowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo. Zaznaczył, że celem uregulowań wynikających z art. 90 TWE jest zapewnienie całkowitej neutralności podatków wewnętrznych w stosunku do konkurencji między produktami znajdującymi się na rynku krajowym i produktami importowanymi. Podatnik podkreślił, że art. 90 TWE jest naruszony, jeżeli podatek nałożony na produkt importowany oraz na podobny produkt krajowy obliczany jest w różny sposób, na podstawie różnych kryteriów, które w konsekwencji prowadzą do wyższego opodatkowania produktów importowanych. W konsekwencji strona stwierdziła, że Naczelnik Urzędu Celnego powinien zastosować w miejsce przepisów ustawy o podatku akcyzowym art. 90 TWE i dokonać zwrotu podatku, który faktycznie ma charakter nienależny.