Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 maja 2007 r., sygn. II SA/Po 133/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka /spr./ Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi M. i S. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego; o d d a l a s k a r g ę /-/ E.Podrazik /-/ J.Szaniecka /-/ A.Łaskarzewska

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. decyzją z dnia [...] na podstawie art. 105 kpa umorzył postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego budynku mieszkalnego zlokalizowanego w P. przy ul. [...].

W motywach rozstrzygnięcia organ nadzoru I instancji wskazał, że budynek przy ul. [...] został zrealizowany zgodnie z projektem budowanym zatwierdzonym decyzją pozwolenie na budowę nr [...] z dnia [...] (Nr [...]) wydana przez Prezydenta Miasta.

Budynek zaprojektowano w taki sposób, że parter i pierwsze piętro tworzą zwarta bryłę. Natomiast na II piętrze zlokalizowane jest tylko jedno mieszkanie. Część płaszczyzny dachu w części północno wschodniej budynku stanowi taras dla mieszkania B, którego właścicielką jest uczestniczka [...]. Część płaszczyzny stanowi dach nad mieszkaniem C i D. W tej części dachu zlokalizowana jest grupa kominowa z przewodami wentylacyjnymi i dymowymi z pieców gazowych dwufunkcyjnych. W trakcie prowadzonych robót budowlanych przy realizowanym budynku w pion instalacyjny przy grupie kominowej zostały zamontowane przewody kominowe do kominków w mieszkaniach C i D. Prawidłowość podłączonych przewodów kominowych potwierdziły opinie kominiarskie K.K. z [...] 2003r. dla mieszkania C i z [...] 2004 r. dla całego budynku, G.M. z [...] 2004 r. dla mieszkania C oraz inż. J. K. z dnia [...] 2005 r. dla mieszkania D.

Wkłady kominowe wraz z obudową i przewodami kominowymi spalinowymi nie stanowią obiektu budowlanego, a jedynie urządzenia budowlane. W związku z tym na tego typu wyposażenie nie potrzeba decyzji pozwolenie na budowę ani zgłoszenia właściwemu organowi. Jedynym ograniczeniem do montażu tego typu instalacji jest wysokość budynku. Dopuszczalne jest także montowanie kominków w przedmiotowym budynku w świetle § 132 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w niskich budynkach wielorodzinnych, do których zalicza się budynki do 12 m nad poziomem terenu lub budynek mieszkalny do 4 kondygnacji nadziemnych. Natomiast wysokość przedmiotowego budynku przy ul. [...] nie przekracza 10m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00