Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 24 maja 2007 r., sygn. I SA/Bd 299/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Teresa Liwacz Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Asesor sądowy Ewa Kruppik-Świetlicka (spr.) Protokolant Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 maja 2007 r. sprawy ze skargi Spółdzielni "K." w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] 2005 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Bd 299/07

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...] 2005r. Spółdzielnia Mieszkaniowa "K."

z siedzibą w T., wystąpiła do Urzędu Skarbowego w B. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w części dotyczącej zwolnienia z podatku od towarów i usług, miesięcznych zaliczek na poczet ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w odniesieniu do miejsca postojowego lub garażu, znajdującego się w budynku mieszkalnym, w których do końca roku, w którym zakończono ich budowę, nie minęło 5 lat - w momencie podpisania stosownej umowy.

Wnosząca o interpretację przedstawiła stan faktyczny sprawy, wskazując,

że posiada w budynkach mieszkalnych wybudowanych w roku 2001 wolne

miejsca postojowe i garaże, dla których nie zostało jeszcze ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, z uwagi na brak chętnych na ich nabycie.

Z tej przyczyny mienie Spółdzielni jest obecnie wynajmowane osobom trzecim.

Ponadto Spółdzielnia podniosła, że w trakcie budowy nie przysługiwało jej prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o podatek naliczony w fakturach zakupu usług budowlanych. Podatek ten stał się więc kosztem nabycia powstałych lokali i zawarty jest we wkładzie budowlanym. Spółdzielnia chcąc zainteresować ewentualnych nabywców, wyraziła zgodę na to, aby wkład budowlany był wnoszony przez nich w ratach, przy zastosowaniu umowy ustanawiającej ekspektatywę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, z zaznaczeniem, że ustanowienie prawa nastąpi po wniesieniu całości wkładu budowlanego. Spółdzielnia wskazała, że ustanowienie ww. prawa nastąpi w różnych okresach, w zależności od możliwości finansowych przyszłych nabywców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00