Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 marca 2007 r., sygn. I SA/Po 1352/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska(spr.) Sędziowie Sędzia NSA Gabriela Gorzan as.sąd.WSA Katarzyna Nikodem Protokolant sekr.sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2007 r. sprawy ze skargi J.T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o d d a l a s k a r g ę /-/K.Nikodem /-/S.Zapalska /-/G.Gorzan
Uzasadnienie
Podatnik J.T. wnioskiem z dnia [...]r. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przedstawiając pytanie "czy zasądzone kwoty pożytków stanowią koszty uzyskania przychodów w 2005 r. od daty otrzymania postanowienia Sądu Rejonowego, czy w terminach dokonywanych poszczególnych wpłat?".
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wnioskodawca stwierdził, że jego zdaniem "do kosztów uzyskania przychodów będzie mógł zaliczyć kwoty faktycznie dokonanych wpłat pożytków pod datą ich przekazania poszczególnym współwłaścicielom".
W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że w 1996 r. wspólnie z małżonką na zasadzie wspólności ustawowej zakupił - udziału w zabudowanej nieruchomości.
W ramach zakupionego udziału w nieruchomości wydany został mu lokal użytkowy - sklep o powierzchni przewyższającej jego i małżonki udział. W lokalu tym od 1997 r. wnioskodawca prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu. Lokalu nie wprowadził do ewidencji środków trwałych i nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych.
Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia [...]2005 r. została zniesiona współwłasność przedmiotowej nieruchomości i ustalona została odrębna własność poszczególnych lokali. Na mocy tego postanowienia wnioskodawcy został przyznany na własność przedmiotowy lokal użytkowy. W postanowieniu tym z powyższego tytułu Sąd zasądził od wnioskodawcy spłatę na rzecz pozostałych właścicieli nieruchomości tytułem rozliczeń związanych ze zniesieniem współwłasności i ustanowieniem odrębnej własności. Spłata obejmowała różnicę pomiędzy wartością przyznanego lokalu, a wartością wynikającą z posiadanego udziału oraz wartość pożytków z jakich powinien się rozliczyć z pozostałymi współwłaścicielami za użytkowanie lokalu - sklepu do dnia ustanowienia odrębnej własności. Spłata w kwocie [...]zł. została rozłożona na raty płatna w terminach wskazanych w postanowieniu.