Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 marca 2007 r., sygn. I SA/Lu 79/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (spr.), NSA Anna Kwiatek, Protokolant Asystent sędziego Karolina Orłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 marca 2007r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...], Nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz M. P. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Lu 79/07

UZASADNIENIE

1. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia M. P., decyzją z dnia [...] odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] w zakresie interpretacji prawa podatkowego, na podstawie art. 14 b § 2 i § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. /.

Dyrektor Izby Skarbowej uzasadniał, że M. P. wystąpiła z wnioskiem o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedstawionym stanie faktycznym podatnik podał, że prowadzi działalność w postaci działów specjalnych produkcji rolnej. W 2005 r. przychód z tej działalności przekroczył kwotę 800 000 euro. Dochód z tej działalności w 2005 r. był ustalony przy zastosowaniu norm szacunkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że organ podatkowy pierwszej instancji wyraził pogląd, że wybór sposobu ustalenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej dokonuje sam podatnik. Jednak możliwość tego wyboru jest ograniczona wielkością uzyskanego przychodu z tego źródła. Unormowanie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości / Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, ze zm. / przewiduje powstanie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w okolicznościach podanych przez podatnika. Obowiązek ten powstaje, kiedy został przekroczony za poprzedni rok obrotowy przychód ze sprzedaży ponad kwotę 800 000 euro przez osobę fizyczną prowadzącą działalność rolniczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00