Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2007 r., sygn. II SA/Bd 1141/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędziowie: Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik Asesor WSA Anna Klotz (spr.) Protokolant Katarzyna Kloska po rozpoznaniu w Wydziale II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na rozprawie w dniu14 lutego 2007r. sprawy ze skargi Władysława K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Bd 1141/06

UZASADNIENIE

W dniu [...] 2005 r. Kierownik Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, powołując się na art. 1 ust. 2 pkt 3 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.) wydał decyzję nr [...] o odmowie przyznania Władysławowi K. uprawnień kombatanckich z tytułu służby w Batalionach Chłopskich w okresie od lipca 1943 do lipca 1944 r.

Jako podstawę odmowy organ wskazał okoliczność, iż z powszechnie dostępnych źródeł historycznych wynika, że warunkiem wstąpienia do Batalionów Chłopskich było ukończenie 16 roku życia, w związku z czym strona będąc we wnioskowanym okresie 7-8 letnim dzieckiem mogła tylko wykonywać na rzecz wymienionej organizacji pewne czynności pomocnicze, co jednak jeszcze nie uprawnia do otrzymania uprawnień kombatanckich.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy Władysław K. podniósł, że oceniając jego działalność powołano się na źródła historyczne nie biorąc pod uwagę okoliczności dotyczących tej działalności.

Podał, że do pracy w organizacji wciągnął go stopniowo ojciec, który ukrywając się przed Niemcami po powrocie z pułku, wstąpił do Batalionów Chłopskich. Początkowo był łącznikiem między ukrywającym się ojcem a resztą rodziny, a następnie po wtajemniczeniu - między ojcem a wujem Władysławem S., który pełnił funkcję dowódcy na okręg D., jak również przekazywał ich rozkazy poszczególnym partyzantom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00