Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. IV SA/Wr 648/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Marcin Miemiec (spraw.) Sędziowie Sędzia WSA - Lidia Serwiniowska Sędzia WSA - Małgorzata Masternak-Kubiak Protokolant Aleksandra Siwińska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku specjalnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu odwołania A. D. od decyzji Dowódcy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w N. D., z dnia [...] r. Nr [...], Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego decyzją z dnia [...] r. Nr [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ I instancji stwierdził, że A. D. zwrócił się dnia [...] r. z wnioskiem do Dowódcy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w N. D. o przyznanie dodatku specjalnego na czas zajmowania stanowiska służbowego w związku z wykonywaniem czynności polegających na rozminowaniu terenu lub jego oczyszczaniu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Dowódca Ośrodka decyzją z dnia [...] r. odmówił żądaniu wniosku. A. D. wniósł od tej decyzji odwołanie. Podniósł, że powodem odmowy przyznania mu żądanego dodatku jest w istocie różnica między określeniami "patrol rozminowania" a "grupa rozminowania". Organ II instancji stwierdził natomiast, że A. D. pełni zawodową służbę wojskową na stanowisku służbowym dowódcy grupy rozminowania terenu. Jej zadaniem jest oczyszczanie i likwidowanie niewybuchów i niewypałów oraz innych materiałów niebezpiecznych z obiektów szkoleniowych poligonu oraz pozorowania pola walki w czasie ćwiczeń. Przedmiot działania grupy rozminowania jest zbieżny z przedmiotem działania patrolu rozminowania, ale grupa ta nie wchodzi w skład etatowych patroli rozminowania terenu. Z wykładni § 19 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 141, poz. 1497) wynika, że dodatek określony w tym przepisie przysługuje tylko żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w etatowych patrolach rozminowania. Żołnierze nie będący w składzie etatowych patroli rozminowania, pomimo wykonywania obowiązków służbowych polegających na oczyszczaniu terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, nie mogą otrzymywać takiego dodatku do uposażenia zasadniczego w formie określonej powołanym przepisem.