Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Wa 2307/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Asesor WSA Jarosław Trelka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi Z.C. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

II SA/Wa 2307/06

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 maja 2006 r. Z.C. zwrócił się do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o przyznanie renty inwalidzkiej w drodze wyjątku. Wskazał w nim, że od sierpnia 2000 r. był częściowo, a od maja 2005 r. całkowicie niezdolny do pracy. Podniósł także, iż odmówiono mu renty w trybie zwykłym, wskazał na zły stan swojego zdrowia, niskie dochody, tj. zasiłek z ośrodka pomocy społecznej, w wysokości 348 zł. miesięcznie.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówił skarżącemu wnioskowanej renty uznając, że nie spełnił on przesłanek z art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r., nr 39, poz. 353 ze zm.), zwanej też dalej "ustawą". Organ wskazał, że na przestrzeni 62 lat życia skarżący może wylegitymować się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym jedynie 18 lat 5 miesięcy i 2 dni. Skarżący miał liczne przerwy w zatrudnieniu. Po zaprzestaniu pobierania zasiłku dla osoby bezrobotnej w marcu 2002 r. do czasu powstania całkowitej niezdolności do pracy, tj. w maju 2005 r., skarżący nie wykazał żadnego okresu pracy.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy Z.C. ponownie wskazał na swoją trudną sytuację materialną. Odnośnie przerw w zatrudnieniu wyjaśnił natomiast, że w poszczególnych latach pracował, lecz jego pracodawca nie odprowadzał wymaganych składek na ubezpieczenie społeczne. Od roku 2002 do 2005 był bezrobotny, a urząd pracy nie proponował mu zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00