Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Po 595/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Zieliński Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant Dominik Aptacy po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2006 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" spółki z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację inwestycji oddala skargę. /-/ E Brychcy /-/ A. Zieliński /-/ J. Szaniecka

Uzasadnienie

Prezydent Miasta L. decyzją z dnia [...]r. Nr [...] działając na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy prawo ochrony środowiska odmówił spółce "A" Sp. z o.o. z siedzibą w L. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji paliw na terenie spółki "A" w L.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Prezydent wskazał, że biorąc pod uwagę skalę oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz uwzględniając opinię Państwowego Inspektora Sanitarnego w L. wyrażoną w postanowieniu z dnia [...]r, zasadnym było stwierdzenie obowiązku sporządzenia dla inwestycji polegającej na budowie stacji paliw raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. W związku z tym Prezydent Miasta L. wydał dnia [...] r. stosowane postanowienie.

Jednocześnie zwrócono się do Wydziału Architektury, Planowania Przestrzennego i Budownictwa Urzędu Miasta L. o jednoznaczną interpretację zapisów §4 pkt 2 zmiany części planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Miasta, dotyczącej jednostki strukturalnej D2 ZP US położonej pomiędzy ulicami [...],[...],[...] i Alejami [...] w L. Z otrzymanej odpowiedzi wynika jednoznacznie, że stacje paliw nie mogą być traktowane jako budynki związane z obsługą komunikacyjną. Stacje paliw zgodnie z definicjami zawartymi w prawie budowlanym (art. 3 pkt 1 a, 2 i 9) nie są bowiem budynkami lecz obiektami budowlanymi. Interpretacja taka znajduje potwierdzenie w definicji stacji paliw określonej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. Przepis §1 pkt 2 tego rozporządzenia definiuje stacje paliw jako obiekt budowlany, w skład którego mogą wchodzić: budynek, podziemne zbiorniki magazynowe paliw płynnych, podziemne lub naziemne zbiorniki gazu płynnego, odmierzacz paliw płynnych i gazu płynnego, instalacje techniczne, w tym urządzenia do magazynowania i załadunku paliw płynnych oraz gazu płynnego, instalacje wodno-kanalizacyjne i energetyczne, podjazdy i zadaszenia oraz inne urządzenia usługowe i pomieszczenia pomocnicze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00