Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 grudnia 2006 r., sygn. III SA/Kr 1146/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek spr. Sędziowie NSA Wiesław Kisiel AWSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2006 r sprawy ze skargi A. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 lipca 2005 r. nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej I uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji , II zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania w kwocie [...] ( [...] ) złotych.

Uzasadnienie

Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie z dnia 13.08.2003 r., sygn. akt.: II SA/Kr 1788/00 uchylone zostały decyzje: Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2000 r., znak: [...] oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2000r., znak: [...]. W wyroku Sąd stwierdził m.in., że:

- Decyzja organu administracji winna zawierać uzasadnienie obejmujące ustalenia faktyczne nawiązujące do treści i oceny zgromadzonych dowodów. Wymagań takich nie spełnia uzasadnienie decyzji organu I instancji, gdyż nie wynika z niego czy u wnioskującej nie stwierdzono jednostki chorobowej z wykazu chorób zawodowych, czy też stwierdzono takie schorzenie, ale nie pozostające w związku z narażeniem zawodowym. Braku tego nie usunął organ II instancji.

- Orzeczenia lekarskie nie zostały poddane żadnej weryfikacji choć ich konkluzje nie zostały praktycznie umotywowane. Z orzeczeń tych nie wynikało czy brak podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej narządu głosu jest następstwem tego, że stwierdzone schorzenie nie mieści się w ogóle w wykazie chorób zawodowych, czy też, że schorzenie to w wykazie się mieści, ale wykluczono jego związek z narażeniem,

- W orzeczeniu lekarskim z dnia [...] .1999r. podano w sposób ogólny podstawy negatywnej oceny bez wyjaśnienia dlaczego analizowany materiał do takiej oceny doprowadził. Nie wiadomo co oznacza "charakter stwierdzonych zmian" i dlaczego uznano, że brak narażenia na wysiłek głosowy od 1978 r. wyklucza stwierdzenie choroby zawodowej. Jeśli choroby tej miałoby nie być już tylko dlatego, że nie jest ona wymieniona w wykazie, to nieracjonalne jest wskazywanie przyczyn wykluczających istnienie związku przyczynowego. Jeśli zaś miałby zachodzić wypadek drugi, to dla wykluczenia związku takie uzasadnienie nie jest absolutnie wystarczające.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00