Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Go 319/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz, Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.), Asesor WSA Michał Ruszyński, Protokolant asystent sędziego Paweł Majka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi Z.Ł. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] roku, nr [...], sygn. akt [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ( dalej jako: PINB ) w dniu [...] września 2005 roku wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zabudowań gospodarczych na terenie nieruchomości nr [...] - działka nr [...]. W dniu [...] października 2005 roku przeprowadził min. z udziałem skarżącej Z.Ł. oględziny budynków gospodarczych znajdujących się na wskazanej działce należącej do wspólnoty mieszkaniowej. W wyniku przeprowadzonej wizji ustalono, iż na w/w działce znajduje się między innymi budynek gospodarczy o konstrukcji drewnianej, płaskim dachu i wymiarach 3,0 x 5,0 m należący do skarżącej, wybudowany wg jej oświadczenia w 1997 roku, na który nie posiada pozwolenia na budowę .

Postanowieniem z dnia [...] listopada 2005 roku PINB w oparciu o przepis art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo Budowlane ( tekst jednolity Dz.U. 207, poz. 2016 z 2003 roku oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jednolity DzU. , Nr 98 z 2000, poz. 1071 z pózn. zm.) dalej jako: kpa wstrzymał prowadzenie robót budowlanych prowadzonych bez wymaganego zezwolenia na budowę przy budowie budynku gospodarczego, zlokalizowanego na działce [...] oraz nałożył na skarżącą obowiązek przedstawienia : oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w stosunku do działki [...], czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i in. dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi , zaświadczenia właściwego organu o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku, ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - terminie 45 dni od daty otrzymania postanowienia. W uzasadnieniu wskazał, iż podczas kontroli przeprowadzonej w dniu [...] października 2005 roku ustalono, że na terenie nieruchomości obejmującej działkę [...], zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową, Z.Ł. użytkuje budynek gospodarczy o konstrukcji drewnianej, płaskim dachu i wymiarach 3,0 x 5,0 m, wybudowany w 1997 roku , którego była inwestorem. Powołując się na przepis art. 28 Prawa budowlanego organ stwierdził, iż wykonanie budowy wymaga pozwolenia na budowę. Z obowiązku tego wyłączone zostały jedynie roboty budowlane wskazane w przepisie art. 29 ust 1 i 2 Prawa budowlanego. Z uwagi na zamknięty charakter wyliczenia rodzaju robót w przepisie art. 29 Prawa budowlanego oraz ogólny wymóg poprzedzania budowy obiektu budowlanego uzyskaniem pozwolenia na budowę również budowa budynku gospodarczego takiego pozwolenia wymagała. Wobec faktu, iż Z.Ł. jako inwestor takim pozwoleniem nie dysponuje zachodziła potrzeba orzeczenia o wstrzymaniu robót budowlanych, gdyż , z prawnego punktu widzenia budowa trwa aż do czasu uzyskania prawa jego legalnego użytkowania. Wskazał jednocześnie, iż wobec możliwości zalegalizowania wybudowanego obiektu, nałożony został obowiązek przedłożenia wskazanych dokumentów celem ustalenia , że budowa jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także nie narusza przepisów w tym techniczno -budowlanych .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00