Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2006 r., sygn. II SA/Wa 1260/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędzia WSA Joanna Kube (spr.), Asesor WSA Jacek Fronczyk, Protokolant Bogumiła Kobierska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Gminy K. na rozstrzygnięcie nadzorcze Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] maja 2006 r. w przedmiocie odwołania wójta 1) uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze 2) stwierdza, że zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Prezes Rady Ministrów po rozpatrzeniu wniosku Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2005 r., podtrzymanego pismem z dnia [...] marca 2006 r., na podstawie art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 ze zm.) wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, którym odwołał H. D. z dniem [...] maja 2006 r. z funkcji Wójta Gminy K. oraz na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wyznaczył z dniem [...] maja 2006 r. osobę do pełnienia funkcji Wójta Gminy K. do czasu wyboru nowego wójta.

W ocenie organu przytoczone przez wnioskodawcę okoliczności potwierdzają w pełni dopuszczenie się przez Wójta Gminy K. H. D. powtarzającego się naruszania ustaw, a zarazem podejmowane przez Wojewodę [...] działania - trzykrotne wezwanie do zaprzestania naruszeń ustaw nie odniosły skutku, co wyczerpuje dyspozycję powołanego przepisu i czyni zasadnym zastosowanie przez Prezesa Rady Ministrów określonego w nim środka nadzoru.

W pierwszym z wezwań z dnia [...] marca 2005 r. Wojewoda wskazał, że w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy K.", które zostało opracowane przez Wójta Gminy K. i następnie przyjęte uchwałą Rady Gminy K. z dnia [...] października 2002 r. nr [...], zostało uznane za sprzeczne z prawem przez Wojewodę [...] rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] listopada 2002 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w G. wyrokiem z dnia [...] czerwca 2003 r. sygn. akt [...] oddalił skargę Gminy na powyższe rozstrzygnięcie nadzorcze. W ocenie Wojewody, Studium to świadczyło o nieudanej próbie legalizacji trwającej od stycznia 1995 r. samowoli nabywców działek na terenach łąk i pastwisk wsi K., którzy przystąpili niezależnie od planu zagospodarowania przestrzennego gminy, do ich zagospodarowywania na cele rekreacyjne, bez stosownych zezwoleń. Rada Gminy K. uchwaliła poprawione Studium uchwałą z dnia [...] października 2003 r. W jego § 22 ust. 3 znalazł się zapis o objęciu obowiązkiem opracowania planu miejscowego obszaru K. i [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00