Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. II SA/Sz 862/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski /spr./ Sędziowie Sędzia NSA Henryk Dolecki Sędzia WSA Maria Mysiak Protokolant Katarzyna Skrzetuska - Gajos po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2006r. sprawy ze skargi G. i B. J. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4, art. 36 i art. 82 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Prezydent Miasta zatwierdził projekt budowlany i udzielił W. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wolno stojącego, z dobudowanym garażem, na nieruchomości przy ul. [...] w [...], działka nr [...] z obrębu [...].

Od powyższej decyzji odwołali się właściciele sąsiedniej nieruchomości G. i B. J. - wnosząc o uchylenie powyższej decyzji i wydanie decyzji o odmowie udzielenia pozwolenia na przedmiotową budowę. Zdaniem skarżących - zatwierdzony zaskarżoną decyzją projekt budowlany jest niezgodny z decyzją o warunkach zabudowy w części formy zabudowy, szerokości elewacji frontowej i usytuowania budynku. Usytuowanie projektowanego garażu na granicy działek nr [...] i [...] jest niezgodne z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z w/w rozporządzeniem ściany obu budynków muszą przylegać do siebie i znajdować się bezpośrednio przy granicy. Warunek ten nie może zostać spełniony, gdyż wybudowany już na działce nr [...] garaż skarżących nie przylega ściśle do granicy ich działki nr [...], wskutek czego między obu budynkami (garażami) utworzy się dylatacja o długości [...] cm i szerokości [...] cm w najszerszym miejscu, co będzie powodować w przyszłości zaleganie w niej śniegu i wody, a co za tym idzie - niszczenie ścian obu garaży. Odwołujący się uważają również, iż nieprawidłowo zaprojektowano kanalizację odprowadzającą wody deszczowe. Ponadto usytuowanie projektowanego garażu na nieruchomości W. K. narusza ich interes w zakresie swobodnego korzystania z nieruchomości, której są właścicielami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00