Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. IV SA/Po 91/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus As.sąd. Izabela Kucznerowicz Protokolant sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 16 listopada 2006 r. sprawy ze skargi K.S. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w P. z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie dodatku do uposażenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją decyzje Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], 2. zasądza od Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] na rzecz K.S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. /-/I. Kucznerowicz /-/E. Kręcichwost-Durchowska /-/E. Makosz-Frymus MZ WSA/wyr.1-sentencja wyroku

Uzasadnienie

Rozkazem Personalnym Nr [...] z dnia [...] czerwca 2004 r. Dowódca Wojsk L. i O. P. z dniem [...] lipca 2004 r. zwolnił kapitana K.S., zajmującego stanowisko dowódcy kompanii ochrony w [...] Bazie Lotniczej w P., z zajmowanego stanowiska służbowego i przeniósł do dyspozycji Dowódcy Sił Powietrznych w związku z wprowadzeniem nowego etatu jednostki wojskowej.

Decyzją Nr [...] z dnia [...] października 2004r. Minister Obrony Narodowej po rozpoznaniu odwołania kapitana K.S., uchylił w całości Rozkaz Personalny Nr [...] z dnia [...] czerwca 2004 r. Dowódcy Wojsk L. i O. P. i umorzył postępowanie w pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazał m. in., że przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. nr 10, poz. 55 ze zm.) w art. 20 ust. 3 wskazują, że żołnierza zawodowego można przenieść do dyspozycji w celu wyznaczenia na stanowisko służbowe lub zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Przepisy ww. ustawy nie przewidują instytucji przeniesienia żołnierza zawodowego do dyspozycji " w związku z wprowadzeniem nowego etatu jednostki wojskowej". Ponadto naruszono § 64 ust. rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. nr 7, poz. 38 ze zm.), bowiem w decyzji o zwolnieniu z zajmowanego stanowiska i przeniesieniu do dyspozycji należy wskazać termin początkowy i końcowy pozostawania żołnierz zawodowego w dyspozycji, czego nie uczyniono.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00