Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 listopada 2006 r., sygn. II SA/Gl 246/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.) Sędzia WSA Iwona Bogucka Protokolant st. sekr. Małgorzata Orman po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2006 r. sprawy ze skargi B. G. na decyzję Ś. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. B. G. dokonała zgłoszenia robót budowlanych, polegających na "gruntownym" remoncie zabudowań gospodarczych na działce nr [...], położonej przy ul. Ś. [...] w S. w postaci naprawy ścian, wymiany konstrukcji dachu oraz poszycia dachu.

Z kolei Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. decyzją z dnia

[...] r. nr [...] nakazał B. G. rozbiórkę obiektu budowlanego /oznaczonego na dołączonej mapie/ jako zrealizowanego z przekroczeniem zakresu powyższego zgłoszenia.

Jednakże decyzją z dnia [...] r. Ś. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził nieważność tej decyzji jako wydanej na podstawie art. 48 Prawa budowlanego - w brzmieniu obowiązującym do dnia 11 lipca 2003 r.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy organ nadzoru budowlanego I instancji decyzją podjętą w dniu [...] r. nr [...], powtórnie nakazał B. G. rozbiórkę przedmiotowego obiektu budowlanego, oznaczonego na dołączonej mapie. Jako podstawę prawną decyzji powołano art. 48 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm./ oraz § 7 rozp. Ministra Infrastruktury z dnia 30 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu postępowania w sprawie rozbiórek nieużytkowanych lub niewykończonych obiektów budowlanych. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił, iż do istniejącego budynku mieszkalnego dobudowano część obiektu w postaci trzech ścian i stropu, tworzących pomieszczenie o wymiarach 6,40 x 5,17 i wysokości 2,62 m - po uprzedniej rozbiórce istniejącego w tym miejscu budynku gospodarczego. Zdaniem organu, wykonane roboty wykraczają poza zakres zgłoszenia z dnia [...] r., a ze względu na usytuowanie obiektu w granicy, na jego rozbiórkę i odbudowę, wymagane było pozwolenie na budowę. Obiekt nie może jednak podlegać legalizacji, jako że inwestor nie dysponuje ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a dla terenu, obejmującego nieruchomość, brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stąd też orzeczono jego rozbiórkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00