Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 padziernika 2006 r., sygn. I SA/Wr 176/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Sędziowie: S. WSA Zbigniew Łoboda Asesor WSA Marek Olejnik Protokolant: Aleksandra Słomian po rozpoznaniu w dniu 25 października 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości kosztów egzekucyjnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. powołując się na przepisy art. 17 § 1, art. 18, art. 64 § pkt 4 § 3 § 6 § 7 § 9 pkt 2 § 10 oraz art. 64 c § 1 i § 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 - zwanej dalej u.p.e.a.) ustalił skarżącej spółce - A S.A. w W. wysokość kosztów egzekucyjnych za czynności dokonane na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Wójta Gminy M. obejmującego zaległości z tytułu podatku od nieruchomości za miesiące listopad - grudzień 2004 r. oraz styczeń - luty 2005 r.

Jak wynikało z uzasadnienia Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął postępowanie egzekucyjne i zajął wierzytelności zobowiązanej w B S.A. w W. Czynność powyższa zrodziła koszty egzekucyjne, a obowiązek ich uiszczenia powstał w dniu doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o jej zajęciu. Wspomnianym na wstępie postanowieniem ustalono wysokość kosztów egzekucyjnych, które zostały uregulowane w całości ze środków uzyskanych w ramach egzekucji.

W zażaleniu skarżąca wniosła o uchylenie ww. postanowienia i uznanie, iż egzekucja została wszczęta niezgodnie z prawem, a zatem pobrane koszty powinny zostać zwrócone wraz z ustawowymi odsetkami. W uzasadnieniu wskazała, iż warunkiem powstania kosztów i obciążenia nimi zobowiązanego jest prawidłowe wszczęcie i prowadzenie egzekucji. Zgodnie z art. 64 c § 3 u.p.e.a. jeżeli po pobraniu od zobowiązanego kosztów egzekucyjnych okaże się, że wszczęcie i prowadzenie egzekucji było niezgodne z prawem, należności te, wraz z naliczonymi od dnia ich pobrania odsetkami, organ egzekucyjny zwraca zobowiązanemu, a jeżeli niezgodne z prawem wszczęcie i prowadzenie egzekucji spowodował wierzyciel, obciąża nimi wierzyciela. W rozpatrywanej sprawie wszczęcie postępowania egzekucyjnego nastąpiło niezgodnie z prawem, bowiem z naruszeniem art. 19 i 22 u.p.e.a. określających właściwość miejscową organu podatkowego. Zobowiązaną w sprawie jest spółka A S.A. w W. - Oddział C w W. jest jej wewnętrznym zakładem realizującym obowiązki spółki w zakresie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00