Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Op 434/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2006 r. sprawy ze skargi H. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Wójt Gminy [...], działając na podstawie art. 104 Kpa, rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze oraz ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, odmówił H. G. zmiany decyzji Wójta Gminy [...], Nr [...] z dnia 20.01.2005 r., określającej warunki zabudowy dla terenu działki położonej we wsi T. nr ewid. gruntu A km. [...] w części dotyczącej lokalizacji inwestycji obejmującej budowę fundamentów oraz montaż dwóch silosów zbożowych o łącznej maksymalnej pojemności do 160 ton.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że H. G. wystąpił w dniu 11 maja 2005 r. z wnioskiem o zmianę ostatecznej decyzji Wójta Gminy [...] Nr [...] z dnia 20 stycznia 2005 r. dotyczącej warunków zabudowy terenu działki nr A km.[...], położonej we wsi T. Realizacja inwestycji polegającej na budowie fundamentów i montażu silosów, w myśl art. 59 ust. 1 w zw. z art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wymagała ustalenia warunków zabudowy, czego też dotyczy decyzja o warunkach zabudowy, Nr [...]. Argumentował jednocześnie organ, iż planowana inwestycja na działce nr A znajduje się w odległości mniejszej niż 50 m. od granicy cmentarza i stąd też budowa silosów, które należy uznać za zakład przechowujący i produkujący środki spożywcze, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 1 pkt 10 w/w ustawy, nie jest możliwa w odległości mniejszej niż 50 m. Tym samym niedopuszczalne jest dokonanie zmiany w wydanej decyzji o warunkach zabudowy, gdyż naruszałaby ona § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze. Przepis ten stanowi, że od zakładów produkujących artykuły żywnościowe, bądź zakładów przechowujących żywność odległość od granicy cmentarza powinna wynosić 50 m, w przypadku, gdy teren ten posiada sieć wodociągową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00