Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 października 2006 r., sygn. II SA/Lu 638/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędziowie Asesor WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Asesor WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Asystent sędziego Łucja Krasińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 października 2006 r. sprawy ze skargi B. i M. małż. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2006 r. Nr [...], wydaną na mocy art. 138 § 1 pkt 1 kpa Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] kwietnia 2006 r. Nr [...] ustalającą na wniosek D.W. warunki zabudowy i zagospodarowania dla planowanej inwestycji polegającej na budowie zakładu stolarskiego z zapleczem na działkach Nr 204 i 205, położonych w miejscowości W. M.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium stwierdziło, że wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) rozstrzygnięcie organu I instancji w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zakładu stolarskiego wraz z niezbędnym zapleczem kwestionują B. i M. małż. K. oraz W. H. Domagają się oni uchylenia tego rozstrzygnięcia i wskazują, iż organ I instancji oraz wnioskodawca powinni byli w pierwszej kolejności uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, które znacząco oddziaływać będzie na środowisko. Powinno to nastąpić przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy, zwłaszcza, że inwestycja polegać będzie na budowie tartaku , a nie zakładu stolarskiego, na terenie objętym ochroną Natura 2000. Obszar ten wyznaczono z uwagi na występujące tu siedlisko ptaków.

W ocenie Kolegium, zarzuty powyższe nie są zasadne. Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmiana zagospodarowania terenu, w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86 , wymaga ustalenia w drodze decyzji, warunków zabudowy. Decyzję taką wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta po uzgodnieniu z organami, o których mowa w art. 53 ust. 4 i uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych przepisami odrębnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00