Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Ke 245/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta,, Asesor WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Asystent sędziego Dorota Pawlicka, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 października 2006 r. sprawy ze skargi M.W. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]Inspektor Nadzoru utrzymał w mocy decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...], odmawiającą wydania z wniosku M. W. nakazu rozbiórki budynku letniej kuchni wybudowanego w latach 70-tych przez W. K. na działce nr 43,57 i 70/1 w miejscowości Z., gmina S.

W uzasadnieniu tej decyzji organ ustalił, że wyżej wymieniony budynek istnieje od ponad 30-tu lat i jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Jest to obiekt o konstrukcji murowanej z dachem dwuspadowym pokrytym dachówką, usytuowany pełną ścianą od granicy działki M. W., właściwie orynnowany i

w dobrym stanie technicznym. Takich ustaleń organ dokonał na podstawie protokołu oględzin, które odbyły się w dniu 16 lutego 2005 r. Oględziny zostały przeprowadzone z terenu sąsiedniej działki należącej do M. W., gdyż właściciel działki nr [...], W. K. uniemożliwił dostęp do swojej posesji. Spór pomiędzy stronami powstał w 1987 r. i trwa do dziś, a dotyczy między innymi spływu wód opadowych z terenu działki W. K. oraz z połaci dachowych jego budynków, jak też przebiegu granicy pomiędzy posesjami. W związku z oświadczeniem W. K. o uzyskaniu pozwolenia na budowę tego budynku, organ I instancji zwrócił się do Archiwum Państwowego o udzielenie informacji czy w latach 1960 - 1973 było wydawane W. K. pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego, garażu i letniej kuchni na przedmiotowej nieruchomości. W odpowiedzi organ uzyskał informację, że w rejestrze wydanych zezwoleń wiejskich z 1972 roku pod pozycją [...] widnieje wydane w dniu [...] pozwolenie na budowę budynku indywidualnego, mieszkalnego dla W. K. W oparciu o takie ustalenia organ II instancji uznał, że przedmiotowy obiekt budowlany został wybudowany samowolnie. Ze względu na fakt jego wybudowania i użytkowania przed dniem 1 stycznia 1995 r., sprawa zgodnie z art. 103 ust. 2 Prawa budowlanego z 1994 r., rozpatrzona została w oparciu o przepisy ustawy - Prawo budowlane z 1974 r. Z uwagi na brak bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia lub niedopuszczalnego pogorszenia warunków użytkowania sąsiedniej nieruchomości, nie zachodzą okoliczności do nakazania rozbiórki przedmiotowego obiektu. Dlatego słusznie organ I instancji odmówił spełnienia żądania M. W. Organ odwoławczy przytoczył treść art. 37 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo budowlane z 1974 r. podkreślając, że skoro nie zachodzą określone w nim przesłanki, to brak było podstaw do nakazania rozbiórki budynku letniej kuchni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00