Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 6 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Ke 232/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka,, Asesor WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Pomocnik sekretarza sądowego Izabela Suchenia, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 października 2006r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wykonania określonych robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...], nakazującą B. B. w terminie do dnia 31 sierpnia 2006 r. usunięcie - zamurowanie siedmiu otworów okiennych usytuowanych w ścianie zachodniej istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, położonego w T. W., na działce oznaczonej numerem 149/1, celem doprowadzenia przedmiotowego budynku do stanu zgodnego z przepisami techniczno- budowlanymi, w tym warunkami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w zakresie spełnienia wymogów ochrony przeciwpożarowej.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ II instancji ustalił, że na skutek interwencji sąsiada J. K., organ I instancji w dniu 10 listopada 2005 r. przeprowadził oględziny obiektów budowlanych na działce położonej w miejscowości T. W., oznaczonej numerem 149/1, stanowiącej własność B. B. W wyniku tych oględzin organ ustalił, że na działce tej usytuowany jest zbudowany około 1975 r. użytkowany budynek mieszkalny murowany o wymiarach 10,25 x 15 m, trzykondygnacyjny z dachem dwuspadowym, pokrytym blachą, orynnowany z odprowadzeniem wód na teren własnej działki. W ścianie zachodniej tego budynku usytuowanej w odległości 1,00 do 3,05 metra od ogrodzenia rozdzielającego posesję B. B. z działką J. i L. K., znajduje się siedem otworów okiennych doświetlających łazienki na pierwszej i drugiej kondygnacji oraz poddasze. Okap dachu wysunięty jest w stosunku do lica tej ściany o ok. 40 cm. Mimo twierdzeń K. T. - poprzedniej właścicielki działki nr 149/1 - o wybudowaniu przedmiotowego budynku na podstawie pozwolenia na budowę z 1975 r., organ II instancji ustalił, że przedmiotowy budynek mieszkalny został wybudowany bez pozwolenia na budowę. Podstawą takiego ustalenia była informacja z Urzędu Miasta i Gminy o jednym tylko pozwoleniu na budowę udzielonym K. i A. T. - poprzednim właścicielom przedmiotowej nieruchomości, które to pozwolenie dotyczyło jednak innego niż przedmiotowy budynku. Następnie organ II instancji stwierdził, że przedmiotowy budynek mieszkalny narusza szereg przepisów obowiązującego w dacie jego budowy zarządzenia MB i PMB z dnia 29 czerwca 1966 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane budownictwa powszechnego (Dz. B. Nr 10/1966 poz. 44), tj: § 10 ust. 1, § 20 ust. 2, § 20 ust. 7, § 20 ust. 13 dotyczących wymogów ochrony przeciwpożarowej i odległości posadowienia budynków od granicy i od budynków znajdujących się na sąsiedniej działce. Ponadto przedmiotowy budynek narusza przepisy obowiązującego od 1980 r. rozporządzenia MAGT i OŚ z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki (Dz. U. Nr 17/1980 poz. 62 ze zm.), tj. przepis § 12 dotyczący wymaganych odległości budynków mieszkalnych na działkach zagrodowych od granicy, w zależności od tego czy ściana zwrócona w sąsiedniej działki ma otwory, czy nie. Wreszcie organ stwierdził, że budynek skarżącej narusza również obecnie obowiązujące przepisy. Zgodnie bowiem z § 12 ust. 1 i 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/2002 poz. 690 ze zmianami), jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00