Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Ke 94/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka,, Asesor WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Pomocnik sekretarza sądowego Izabela Suchenia, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 października 2006r. sprawy ze skargi M.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]znak [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] znak: [...], ustalającą warunki zabudowy nieruchomości położonej w S. przy ulicy K., oznaczonej jako działki numer 449/10 i 449/3, dla inwestycji polegającego na budowie budynku usługowo-mieszkalnego bez podpiwniczenia (na parterze sklep i skład materiałów budowlanych, na poddaszu część mieszkalna).

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ II instancji ustalił, że w związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w S. przy ulicy K., wnioskowana w sprawie przez T. i S. małż. P. zmiana sposobu użytkowania przedmiotowej nieruchomości, wymagała ustalenia w drodze decyzji warunków zabudowy. Stosownie do treści art. 60 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80/03 poz. 717 ze zm.), doszło w sprawie do sporządzenia przez uprawnioną osobę wpisaną na listę samorządu zawodowego architektów, projektu decyzji o warunkach zabudowy. Wydana przez organ I instancji decyzja została poprzedzona uzgodnieniami z organami o których mowa w art. 53 ust. 4 powołanej ustawy, tj. z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad oraz z Burmistrzem Miasta. W sprawie zostały również spełnione warunki z art. 61 ust. 1 pkt 1-5 tej ustawy, od których łącznego spełnienia zależy wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W szczególności spełniony został wymóg z art. 61 ust. 1 pkt. 1 tej ustawy. Analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o jakich mowa w art. 61 ust. 1 pkt. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przeprowadzo-na przez organ I instancji w trybie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164/2003 poz. 1588) wykazała bowiem, że w obszarze analizowanym, obejmującym 50 m wokół nieruchomości objętej wnioskiem, znajdują się budynki usługowe i mieszkalne o funkcji zbliżonej do wnioskowanej. Dzięki temu możliwe było określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Analiza ta pozwoliła na stwierdzenie, że określone we wniosku inwestorskim zamierzenie inwestycyjne stanowi w znacznej części kontynuację istniejącej funkcji, tj. zabudowy usługowej, która występuje obok zabudowy mieszkaniowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00