Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 października 2006 r., sygn. II SA/Gd 702/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Przybielski Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 19 października 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. Z., J.Z. i M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 czerwca 2005 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy terenu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia 7 lutego 2005 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących K. Z., J. Z. i M. Z. kwotę 500 (pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta decyzją z dnia 7 lutego 2005 r., po ponownym rozpatrzeniu wniosku K Z, J Z i M Z, odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania garażu z zapleczem gospodarczym na cele mieszkalne oraz nadbudowie garażu o poddasze użytkowe na działce nr [...] położonej przy ul. [...] w G-W.

W podstawie prawnej decyzji organ wskazał na przepisy art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 60 ust. 4, art. 61 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 ze zm.).

Podstawą faktyczną decyzji było ustalenie przez organ na podstawie sporządzonej w toku sprawy analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, iż intensywność zabudowy na działce objętej wnioskiem jest wyższa niż na działkach sąsiednich. Realizacja planowanej inwestycji - nadbudowy poddasza użytkowego spowodowałaby dalsze zwiększenie tej intensywności. Ustalono także, iż na analizowanym obszarze poszczególne segmenty zabudowy szeregowej posiadają niewielkie rozbudowy, jednak ich zakres jest znacznie mniejszy niż ten, który ma miejsce na działce wnioskodawców. Ponadto zabudowa w poszczególnych kwartałach zrealizowana jest w taki sposób, że od frontu wzdłuż ściśle wyznaczonych linii zabudowy usytuowane zostały segmenty mieszkalne, a od zaplecza - budynki gospodarcze i garaże. Wprowadzenie zmiany sposobu użytkowania garażu znajdującego się na zapleczu działki wnioskodawców na funkcję mieszkalną spowodowałoby zachwianie równowagi w założonym na przedmiotowym terenie układzie przestrzennym. Z powyższych przyczyn organ wskazując na treść art. 61 ust. 1 w/w ustawy odmówił ustalenia warunków zabudowy dla planowanej inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00