Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 września 2006 r., sygn. I SA/Wr 1131/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Asesor WSA Marek Olejnik (sprawozdawca) Protokolant Szymon Krzyszczuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 września 2006 r. sprawy ze skargi A Spółki cywilnej J. S. i J. W. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu na rachunek bankowy różnicy podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. w terminie 60 dni od złożenia deklaracji podatkowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. G. z dnia [...] nr [...], II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz A spółki cywilnej J. S. i J. W. N. kwotę 455 (czterysta pięćdziesiąt pięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A Spółki cywilnej J. S. i J. W. N. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. G. z dnia [...] nr [...] odmawiającą zwrotu na rachunek bankowy różnicy podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2004 r. w kwocie [...] w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
Deklarację VAT-7 za grudzień 2004 r. s.c. A złożyła w dniu [...]wraz z wnioskiem o zwrot różnicy w podatku od towarów i usług, wykazanej w deklaracji, na rachunek bankowy, na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - dalej uptu, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Z uzasadnienia wniosku wynika, iż spółka jest małym przedsiębiorcą o niewielkim kapitale, prowadzi działalność od niedawna, w grudniu 2004 r. poniosła wydatki związane z zakupem surowców i materiałów do produkcji. Przedłużanie terminu zwrotu znacznej dla spółki kwoty wpływa niekorzystnie na jej pozycję na rynku. Brak gotówki lub nieterminowe regulowanie należności za zakupione surowce może doprowadzić do wstrzymania produkcji i utraty zaufania kontrahentów. W konsekwencji zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej.