Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 września 2006 r., sygn. II SA/Gd 996/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie: NSA Anna Orłowska WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant Asystent Sędziego Robert Daduń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2006 r. sprawy ze skargi S. i Z. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 31 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy terenu I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia 14 lipca 2005 r. nr [...] II. określa, że decyzje wskazane w pkt I nie mogą być wykonane.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta decyzją z dnia 14 lipca 2005 r., Nr [...] na podstawie przepisów art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 53 ust. 4, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 i 4 i art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. Nr 80, poz. 717 z 2003 r. z późn. zm. ) ustalił na wniosek W. G. i A. M. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego wraz z infrastrukturą na działce nr [...] położonej w S. przy ul. [...]. W poszczególnych ustaleniach decyzji wskazano na szczegółowe wymagania dotyczące nowej zabudowy i zagospodarowania teren oraz dotyczące ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu. W ustaleniach dotyczących ochrony interesów osób trzecich wskazano na treść art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. Nr 207, poz. 2016 z 2003 r. z późn. zm. ). Z ustaleń decyzji wynika, iż teren objęty inwestycją położony jest w zasięgu strefy restauracji urbanistycznej zespołu urbanistyczno - krajobrazowego S. wpisanego do rejestru zabytków województwa oraz położony jest w zasięgu B ochrony uzdrowiskowej Uzdrowiska S. Załącznikami decyzji uczyniono mapę w skali 1: 500 z oznaczeniem granicy terenu objętego decyzją oraz wynik analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu składający się z części tekstowej i graficznej.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż ustalenie wymagań dotyczących zabudowy i zagospodarowania terenu nastąpiło na podstawie analizy sporządzonej zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ( Dz. U. Nr 164, poz. 1588 ). Projekt decyzji zgodnie z art. 53 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym został uzgodniony z Naczelnym Lekarzem Uzdrowiska, Konserwatorem Zabytków Miasta S. oraz z Zakładem Komunalnym Zarządu Dróg i Zieleni w S. Wskazano również, iż w toku postępowania administracyjnego zastrzeżenia co do planowanej inwestycji wnieśli S. i Z. S. zamieszkali przy ul. [...] domagając się nie wydawania przedmiotowej decyzji do czasu uregulowania stanu prawnego związanego z nielegalną rozbudową budynku istniejącego. Organ wyjaśnił, iż wniosek o wydanie przedmiotowej decyzji zawiera załącznik w postaci koncepcji architektonicznej, która przewiduje rozbiórkę istniejącej na działce zabudowy i realizację nowego obiektu. Wskazano ponadto, iż postępowanie w sprawie samowolnej rozbudowy budynku istniejącego nie stanowi podstawy prawnej do odmowy ustalenia warunków zabudowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right