Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 wrzenia 2006 r., sygn. I SA/Bd 327/06

1. Komisant jako podmiot dokonujący w ramachzawartej umowy komisu sprzedaży samochodu osobowego jest podatnikiem podatku akcyzowego w rozumieniu art. 80 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.

2. Opodatkowaniu w sposób dyskryminujący samochodu osoboego sprowadzonego z zagranicy przed dokonaniem jego pierwszej rejestracji na terytorium kraju, sprzedawanego w ramach umowy komisu przez komisanta na rzecz osoby trzeciej narusza art. 90 TWE.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Asesor sądowy Urszula Wiśniewska Protokolant Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 06 września 2006 r. sprawy ze skargi Barbary D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiąc lipiec 2005 r. z tytułu sprzedaży samochodu osobowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w T. z dnia [...] 2005 r. nr [...] 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz strony skarżącej kwotę 142 (sto czterdzieści dwa) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w T. określił Barbarze D. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc lipiec 2005r. z tytułu sprzedaży na podstawie umowy komisu w ramach Firmy Handlowo - Usługowej ,,A." samochodu osobowego marki F. przed jego pierwszą rejestracją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kwocie 3.545 zł.

Od decyzji organu I instancji strona złożyła odwołanie, w którym wniosła o jej uchylenie i umorzenie postępowania. Zaskarżonej decyzji podatnik zarzucił naruszenie art. 80 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym. W uzasadnieniu odwołania podniosła, iż nie jest właścicielką samochodu osobowego będącego przedmiotem zobowiązania podatkowego lecz tylko osobą, która sprzedała go we własnym imieniu na rzecz Marka Z. i tym samym obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją ciąży tylko na jego osobie. Skarżąca interpretuje cenę uzyskaną z tytułu sprzedaży jako cenę należną wyłącznie zleceniodawcy a nie jako kwotę należną w podstawie opodatkowania. Zwróciła także uwagę na zasadność stosowania wykładni celowościowej przy interpretacji przepisów dotyczących pierwszej rejestracji samochodu w kraju. Ponadto kwestionowała zasadność przepisu zawartego w art. 80 ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym z art. 25 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00