Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 sierpnia 2006 r., sygn. III SA/Wr 301/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Krystyna Stec Sędziowie - Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca) - Asesor WSA Anetta Chołuj Protokolant - Katarzyna Dziok po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 sierpnia 2006 r. sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez karty opłaty drogowej, oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] (Nr [...]) Naczelnik Urzędu Celnego w L. wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej wynikającej z naruszenia ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. 2004 r. nr 204, poz. 2088), informując o tym Z. M.

Następnie, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i zakreśleniu stronie siedmiodniowego terminu do wypowiedzenie się co do zebranego materiału i dowodów, decyzją z dnia z dnia [...] (Nr [...]), Naczelnika Urzędu Celnego w L. wymierzył Z. M., (prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie transportu ciężarowego na podstawie licencji na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy, ważnej od 1 maja 2004 r. do 28 października 2007 r.), karę pieniężną w wysokości 3.000 zł za wykonywanie transportu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że funkcjonariusze celni w dniu [...] na drodze krajowej dokonali kontroli dokumentów samochodu ciężarowego marki SCANIA o numerze rejestracyjnym [...] z naczepą marki SCHMITZ o numerze rejestracyjnym [...]. W wyniku podjętych czynności kontrolnych ustalono, iż właścicielem pojazdu był przedsiębiorca - Z. M. - natomiast kierowcą A. S. Ustalono, że kierujący pojazdem samochodowym wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy bez posiadania ważnej karty opłaty drogowej, funkcjonariuszom celnym kierowca przedstawił bowiem nieważną półroczną kartę opłaty drogowej nr [...], której termin ważności upłynął w dniu 12 marca 2005 r. W związku z powyższym organ celny wszczął postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie ustawy o transporcie drogowym. Zdaniem organu celnego, w związku z brakiem ważnej karty opłaty drogowej za przejazd, naruszony został przepis art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Zgodnie z postanowieniami tego artykułu, przedsiębiorcy wykonujący transport drogowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykonujący przewozy na potrzeby własne są obowiązani do uiszczenia opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych. W konsekwencji zasadne stało się nałożenie na przedsiębiorcę kary pieniężnej w wysokości 3000 zł, zgodnie z pkt 1.4.1. załącznikiem do ustawy o transporcie drogowym. Wskazany załącznik (pkt 1.4.2.) przewiduje wprawdzie wykonywanie transportu drogowego bez posiadania w pojeździe ważnej karty opłaty drogowej, Dotyczy to jedynie karty opłaty drogowej półrocznej wykupionej najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień kontroli. W sprawie warunek ten nie został spełniony. Przedstawiona przez stronę półroczna karta opłaty drogowej zakupiona została w dniu 14 marca 2005 r. (w dniu kontroli) i ważna była od 14 marca 2005 r. do 13 września 2005 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00