Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 sierpnia 2006 r., sygn. I SA/Wr 889/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.WSA Marta Semiczek Sędziowie: S.WSA Ludmiła Jajkiewicz S. WSA Katarzyna Radom- sprawozdawca Protokolant: Anna Szoklaska - Kruś po rozpoznaniu w Wydziale I w dniu 11 sierpnia 2006 r. na rozprawie przy udziale sprawy ze skargi A sp. z o.o. w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za okres od marca do grudnia 2004 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. utrzymało w mocy orzeczenie Burmistrza Gminy i Miasta P. z dnia [...] Nr [...] ustalające spółce A sp. z o.o. kwotę zobowiązania w podatku od nieruchomości za okres od marca do grudnia 2004 r.
Jak wynikało z akt sprawy w dniu [...] skarżąca złożyła korektę deklaracji podatku od nieruchomości za 2004 r., wykazując w niej kwotę wolną od opodatkowania na mocy § 3 pkt 2 Uchwały Rady Miejskiej w P. z dnia [...] nr [...] w sprawie ulg dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług, mających na celu utworzenie nowych miejsc pracy na terenie gminy P. Kwestionując zasadność zadeklarowanego zwolnienia Burmistrz Gminy i Miasta P. wszczął postępowanie podatkowe. Czynności procesowe ujawniły, iż spółka nieruchomość objętą zadeklarowanym zwolnieniem nabyła w dniu [...] , uprzednio zaś prowadziła w niej działalność na mocy umowy dzierżawy zawartej z ówczesnym właścicielem nieruchomości, którą zarządzał Syndyk Masy Upadłości B S.A. Jak wynikało z aktu notarialnego dokumentującego nabycie nieruchomości oraz deklaracji na podatek od nieruchomości składnych przez syndyka powierzchnia dzierżawionej a następnie nabytej nieruchomości była identyczna. Zwolnienie podatkowe, na które powoływała się spółka w korygowanej deklaracji, udzielane było na dwa lata przedsiębiorcom, którzy nabędą nie użytkowany obiekt budowlany, w celu uruchomienia w nim zakładu produkcyjnego lub usługowego. Warunkiem ulgi było nabycie nieruchomości, nie wykorzystywanej wcześniej na potrzeby działalności gospodarczej. Z poczynionych w toku postępowania ustaleń wynikało, że sporna nieruchomość była uprzednio użytkowana i to przez spółkę, po jej zakupie nie zmienił się nawet profil działalności, co uzasadniało wymiar podatku z pominięciem zadeklarowanej przez stronę ulgi.