Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2006 r., sygn. IV SA/Wr 823/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Mirosława Rozbicka - Ostrowska Sędziowie: Sędzia NSA - Tadeusz Kuczyński Asesor WSA - Ewa Kamieniecka ( spr. ) Protokolant: - Robert Hubacz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 12 lipca 2006 r. sprawy ze skargi W. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczeń pieniężnych I. uchyla decyzję I i II instancji, II. nie orzeka w przedmiocie wykonalności zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. W. N. złożył w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w J. G. wniosek o przyznanie pomocy finansowej, podając że został uznany za niezdolnego do pracy i oczekuje na decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie świadczeń rentowych. Wnioskodawca podał, że mieszka w wynajętym mieszkaniu wraz z byłą konkubiną z uwagi na trudności finansowe. Od roku jest osobą samotną, samodzielnie się utrzymującą i gospodarującą. Ponosi połowę kosztów utrzymania mieszkania: czynsz [...] zł, opłaty za gaz, energię elektryczną i wodę w łącznej wysokości [...] zł.

Decyzją z dnia [...]r. nr [...]Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w J. G. na podstawie art. 4, art. 11 ust. 2, art. 106 oraz art. 107 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zm. ) odmówił W. N. przyznania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w [...] r. W uzasadnieniu decyzji podano, że pismo W. N. z dnia [...]r. jest pierwszym w tym roku jego osobistym wnioskiem o świadczenie z zakresu pomocy społecznej. Wcześniej wnioskodawca objęty był pomocą społeczną, przyznawaną na wniosek E. Ż. E. Ż. po raz pierwszy złożyła wniosek o przyznanie pomocy wspólnie z W. N. w [...]r., zamieszkując wówczas z W. N. przy ul. W. [...] w J. G. Od [...]r. wynajmuje wspólnie z W. N. mieszkanie przy ul. W. [...] w J. G. Podczas wielokrotnych wizyt w środowisku pracownik socjalny ustalił, że nadal wspólnie ponoszą koszty utrzymania mieszkania, z którego bez jakichkolwiek ograniczeń razem korzystają. Są doskonale zorientowani w swoich sprawach. Wspólnie robią zakupy, załatwiają sprawy w urzędach, przez sąsiadów widywani są razem i postrzegani jako konkubinat. Łączy ich nie tylko fakt wspólnego zamieszkiwania, ale i wzajemne udzielanie sobie pomocy. Z powyższych względów uznano za niewiarygodne oświadczenia wnioskodawcy i E. Ż. odnośnie prowadzenia oddzielnych gospodarstw domowych. Zainteresowany nie posiada stałego źródła dochodu i pozostaje na faktycznym utrzymaniu E. Ż. Odmowa przedłożenia zaświadczenia o wysokości dochodów osiąganych przez E. Ż. oznacza brak współpracy z pracownikiem socjalnym, zatajanie dochodów i faktycznej sytuacji rodziny, co uniemożliwia ewentualne udzielenie pomocy finansowej. Sytuacja taka wyczerpuje przesłanki wynikające z art. 107 ust. 5 oraz art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej i stanowi podstawę do odmowy przyznania świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00