Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lipca 2006 r., sygn. VII SA/Wa 498/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Zdanowicz, , Sędzia NSA Halina Kuśmirek (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak, Protokolant Aleksandra Młyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2006 r. sprawy ze skargi T. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2003 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na budowę skargę oddala.
Uzasadnienie
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] września 2003 r. znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania T. J. działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2003 r., odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta [...] z dnia [...] października 2000 r. Nr [...], którą zatwierdzono projekt budowlany i udzielono Spółce L . S.A. z siedzibą we [...] pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie pierwszego etapu Centrum Usługowo - Handlowo - Rekreacyjnego "[...]" wraz z niezbędna architekturą techniczną.
W uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, iż Wojewoda [...] działał w przedmiotowej sprawie w nadzwyczajnym trybie postępowania jakim jest tryb stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej. Zauważył, iż tryb ten stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnej zawartej w art. 16 k.p.a. i stosowany może być tylko w ściśle określonych sytuacjach, które zostały określone w art. 156 § 1 k.p.a. Jedną z przesłanek jego zastosowania jest rażące naruszenie prawa (art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.), które określa się jako jasne i niedwuznaczne naruszenie prawa, nie dające się pogodzić z zasadami praworządnego działania organów administracji publicznej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right