Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lipca 2006 r., sygn. I SA/Wa 48/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch (spr.) Sędziowie : asesor WSA Jerzy Siegień asesor WSA Joanna Skiba Protokolant Piotr Kabała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji odmawiającej przyznania użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości [...] oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] października 2005 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku J. C. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] nr [...] z dnia [...] listopada 2000 r. uchylającej decyzję Starosty Powiatu W. nr [...] z dnia [...] lutego 1999 r. i odmawiającej uwzględnienia wniosku o przyznanie prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...].

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zabudowana nieruchomość [...] przy [...] w W. oznaczona nr hip. [...], stanowiąca własność W. i M. małż. C. została objęta działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Z dniem 21 listopada 1945 r., tj. z dniem wejścia w życie dekretu grunt przedmiotowej nieruchomości przeszedł na własność Gminy Miasta W., a następnie na własność Skarbu Państwa. Objęcie gruntu w posiadanie nastąpiło na podstawie rozporządzenia Ministra Odbudowy z dnia 7 kwietnia 1946 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej (Dz. U. Nr 16, poz. 112). Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia o przystąpieniu do objęcia gruntu w posiadanie Gminy Zarząd Miejski obowiązany był ogłosić w organie urzędowym Zarządu Miejskiego (Dziennik Urzędowy Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego Miasta W.). Ogłoszenie takie ukazało się w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego Miasta W. Nr [...] z dnia [...] maja 1947 r., a dzień oględzin nieruchomości wyznaczono na [...] czerwca 1947 r. Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia sporządzony został protokół z oględzin, natomiast w dniu [...] lipca 1947 r. w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego Miasta W. Nr [...] opublikowano ogłoszenie o objęciu przedmiotowej nieruchomości w posiadanie przez Gminę Miasta W.. W dniu [...] marca 1992 r. spadkobiercy byłych właścicieli - H. C. i J. C. złożyli wniosek o zwrot nieruchomości, który został załatwiony odmownie decyzją nr [...] Kierownika Urzędu Rejonowego w W. z dnia [...] lipca 1992 r. Zaskarżoną przez wnioskodawców decyzję Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzją nr [...] z dnia [...] października 1992 r. Skargę wniesioną przez H. C. na decyzję ostateczną Wojewody [...] Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wyrokiem z dnia 17 września 1993 r. sygn. akt IV SA 1847/92 wskazując w uzasadnieniu wyroku, że możliwość odzyskania przejętych w trybie dekretu nieruchomości warszawskich przewidywały przepisy a. 7 ust. 1 dekretu oraz art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127) Zarówno jednak właściciele nieruchomości jak i ich następcy prawni nie wystąpili z wnioskami w tej sprawie w zakreślonym do tego terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00