Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 lipca 2006 r., sygn. II SA/Sz 268/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski Sędziowie Asesor WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder /spr./ Asesor WSA Kazimierz Maczewski Protokolant Aneta Kukla po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2006 r. sprawy ze skargi K. B. na decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] Nr [...] orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u K. B. choroby zawodowej narządu słuchu, wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz. 1115 ze zmianami).

Z uzasadnienia decyzji wynika, że podejrzenie choroby zgłosił w dniu [...] K. B. wskazując, że zagrożenie będące powodem zgłoszenia nastąpiło w [...], w której wnioskodawca był zatrudniony na stanowisku [...] przez [...] lat. K. B. podał również, że skutkiem pracy w hałasie jest głęboki niedosłuch odbiorczy, od około [...] lat ciągła głuchota ucha prawego z szumem i zawrotami głowy wraz zaburzeniami równowagi, jak również pogarszający się od [...] lat słuch ucha lewego.

Organ I instancji podniósł, że K. B. poddano specjalistycznym badaniom lekarskim w Poradni Chorób Zawodowych Ośrodka Medycyny Pracy . Jednostka orzecznicza I stopnia w orzeczeniu z dnia [...] Nr [...] nie rozpoznała obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz. W wyniku przeprowadzonych badań laryngologicznych i audiometrycznych, zweryfikowanych audiometrią obiektywną (tympanometria), u K. B. rozpoznano natomiast ubytek słuchu ucha prawego odbiorczy ślimakowy z przebytym zespołem nagłej głuchoty ( [...]r.) i szumami usznymi, ubytek słuchu ucha lewego odbiorczy, pozaślimakowy. W orzeczeniu stwierdzono również, że stwierdzony ubytek słuchu nie ma cech ubytku spowodowanego przewlekłym działaniem hałasu, który prowadzi do obustronnego trwałego uszkodzenia słuchu typu ślimakowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00