Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 lipca 2006 r., sygn. II SA/Gl 1029/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący WSA Rafał Wolnik (spr.) Sędziowie Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik WSA Włodzimierz Kubik Protokolant sekretarz sądowy Beata Malcharek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2006 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu uchyla zaskarżoną decyzję oraz orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] 2005 roku skarżąca M. K. wystąpiła do Urzędu Miasta C. o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na zmianie przeznaczenia budynku mieszkalnego przy ul. A nr X(działka nr A) na lokal użytkowy - usługowy ([...]).

Z dołączonych do wniosku dokumentów wynikało m.in., że dostęp do drogi publicznej zapewniony jest poprzez bramę wjazdową od strony ulicy A, która położona jest na działkach gruntu oznaczonych numerami B i C. Działka o numerze B stanowi własność właścicieli nieruchomości położonej przy ul. A nr Y, a działka numer C - właścicieli nieruchomości przy ul. A nr Z. Ponadto na działce nr B ustanowiona jest służebność przechodu i przejazdu przez tę działkę do działki nr A na rzecz każdoczesnych właścicieli i posiadaczy tej działki.

W toku postępowania przed organem pierwszej instancji współwłaściciele nieruchomości położonej w C. przy ul. A nr Z (działka nr C) wyrazili zgodę na korzystanie z "drugiej części bramy wjazdowej" tj. części stanowiącej ich współwłasność i nie obciążonej służebnością przechodu i przejazdu.

Z kolei współwłaściciele nieruchomości położonej przy ul. A nr Y (działka nr B) w trzech odrębnych pisemnych wystąpieniach sprzeciwili się wnioskowanej inwestycji. W piśmie z dnia [...] 2005 roku B. D. złożył oświadczenie, że nie wyraża zgody na zmianę przeznaczenia nieruchomości działce nr A dla funkcji usługowo [...]. W piśmie z dnia [...] 2005 roku ponownie B. D. oraz C. K., F. O. i M. S. złożyli oświadczenie o nie wyrażeniu zgody na planowaną zmianę. Wskazali przy tym, że ustanowiona na ich działce służebność służyć ma wyłącznie właścicielom działki nr A, nie zaś innym osobom, w tym klientom korzystającym z usług [...]. Wreszcie w piśmie z dnia [...] 2005 roku M. S. wskazał dodatkowo, że przedmiotowa nieruchomość nie jest przystosowana do planowanej działalności, nie posiada dostępu do drogi publicznej, a ustanowiona służebność wobec braku zgody współwłaścicieli nie może służyć na potrzeby działalności gospodarczej. Stwierdził, że współwłaściciele nieruchomości przy ul. A nr Y parkują już swoje samochody na tej nieruchomości, co powoduje ograniczenia przechodu i przejazdu. Dodatkowe obciążenie tego przejazdu naruszałoby przepisy z zakresu ochrony pożarowej i sanitarnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00