Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Gd 699/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Protokolant Starszy Referent Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi A.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998r. oddala skargę.
Uzasadnienie
W złożonym zeznaniu podatkowym za rok 1998 (PIT-32) A.W. zadeklarował dochody z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej razem ze S.G. w ramach spółek cywilnych A oraz B w łącznej kwocie [...] złotych, wykazując przychód w wysokości [...] złotych oraz koszty jego uzyskania w wysokości [...] złotych.
Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego określił A.W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1998 w kwocie [...] złotych. W wyniku dokonanych ustaleń stwierdzono bowiem, że zawyżone zostały koszty uzyskania przychodów spółek cywilnych poprzez zaliczenie w ich ciężar:
- wartości fikcyjnych zakupów przez A s.c.: (1) usług i towarów udokumentowanych 32 fakturami VAT wystawionymi przez C na łączną kwotę 323.197,01 złotych, (2) usług i towarów na łączną kwotę 128.875,71 złotych udokumentowanych 35 fakturami VAT wystawionymi przez D (3) wydatków w kwocie 36.575,40 złotych poniesionych z tytułu wypłaconych w 1999 roku na podstawie umów zlecenia wynagrodzeń,
- wartości fikcyjnych zakupów przez spółkę B usług marketingowych na kwotę 5.600 złotych udokumentowanych dwiema fakturami VAT wystawionymi przez C.
Na podstawie zeznań złożonych przez B.Z. oraz A.P. organ podatkowy ustalił, że przedmiotowe faktury są fikcyjne - nie zostały wystawione przez ww. osoby, prawdziwość widniejących na nich podpisów i pieczątek została przez nich podważona, w dokumentacji księgowej firm C i D brak jest kopii przedmiotowych faktur, a ich rzeczywistym "wystawcą" była B.S., która prowadziła księgowość wskazanych firm. Świadkowie potwierdzili także fikcyjność zafakturowanych zdarzeń gospodarczych, wskazując, że w rzeczywistości usługi nie zostały wykonane, a sprzedaż towarów nie miała miejsca. Powyższe ustalenia potwierdzają także zeznania B.S.