Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 maja 2006 r., sygn. III SA/Wr 107/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk, Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Asesor WSA Anetta Chołuj, Protokolant Paulina Rosiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu w dniu 8 maja 2006 r. sprawy ze skargi B sp. z o. o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 10 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 2 października 2001 r. A spółka z o. o. działająca z upoważnienia firmy B sp. z o. o. - następcy prawnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością C - zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar według dokumentu [...]. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. rachunek nr [...] z dnia 25 czerwca 2001 r. dotyczący projektu D.

W trakcie kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Wydziału Kontroli Podmiotów Gospodarczych Izby Celnej we W. (protokół nr [...] z dnia 14 kwietnia 2003 r.) ujawniono rachunek nr [...] z dnia 16 lipca 2001 r. dotyczący projektu D, obciążający importera - spółkę C m.in. kosztami określonymi jako Provision VT w kwocie 6.480,00 DEM. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego we W., o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie - decyzją z dnia 16 lipca 2004 r. nr [...] uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości wskazanych w polach 44 dokumentu SAD, podwyższając podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług o koszty prowizji.

Po rozpatrzeniu wniesionego przez B sp. z o. o. odwołania Dyrektor Izby Celnej we W., decyzją nr [...] z dnia 10 września 2004 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu swego orzeczenia Dyrektor Izby Celnej wskazał, że w dacie dokonywania zgłoszenia celnego obowiązywała ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (zwanej dalej w skrócie ustawą VAT). W myśl art. 15 ust. 4 tejże ustawy podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu były towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Zgodnie zaś z art. 15 ust. 4 lit. c podstawa opodatkowania obejmuje, o ile elementy te nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju. Wyżej wymienione koszty, zgodnie z załącznikiem nr 6 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 listopada 1999 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych, należało podać w polu 44 SAD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00