Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 maja 2006 r., sygn. II SA/Lu 345/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Kierek, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Stażystka Anna Chmielewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2006 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją dnia [...] lutego 2006 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] września 2005 r., ustalającą jednorazową opłatę w kwocie 3620 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, położonej w M., oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 155/13, w związku z uchwaleniem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i zobowiązującą K. P. do zapłaty tej kwoty w terminie 14 dni od dnia, gdy decyzja stanie się ostateczna.

W uzasadnieniu decyzji organ drugiej instancji wskazał, że zgodnie z przepisem art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zbywca nieruchomości ma obowiązek uiszczenia opłaty w przypadku wzrostu wartości nieruchomości w następstwie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W planie zagospodarowania przestrzennego z 1988 r. działka nr 155/3 przeznaczona była pod tereny upraw rolnych i ogrodniczych (symbol K7RP), natomiast po uchwaleniu w dniu 12 grudnia 2000 r. zmiany planu działka ta przeznaczona została pod "mieszkalnictwo rolnicze" (symbol MR), co spowodowało, że wartość jej wzrosła według operatu szacunkowego o kwotę 18 100 zł. W rozpoznawanej sprawie zachodziły przesłanki do ustalenia opłaty planistycznej, ponieważ uchwała Nr XVI/118/2000 Rady Gminy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ustala opłatę planistyczną w stawce 20 % od wzrostu wartości nieruchomości, wzrost wartości nieruchomości stwierdził w odpowiednim trybie rzeczoznawca majątkowy, a wszczęcie postępowania w sprawie nastąpiło przed upływem 5 lat od dnia, w którym zmiana planu stała się obowiązująca. Decyzja wydana została z zachowaniem wymagań kodeksu postępowania administracyjnego. Strona została zawiadomiona o wszczęciu postępowania oraz o możliwości zapoznania się z operatem szacunkowym. Co do zarzutu, iż skarżący przekazał Gminie dwie działki wykorzystane pod budowę drogi, Kolegium stwierdziło, że okoliczność ta nie ma wpływu na byt prawny decyzji ustalającej opłatę planistyczną. Ponadto brak podstaw do kwestionowania operatu szacunkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00