Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 maja 2006 r., sygn. II SA/Gl 406/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędziowie WSA Iwona Bogucka, WSA Rafał Wolnik, Protokolant sekr. sąd. Elwira Massel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2006 r. sprawy ze skargi Ł. B.-Ł. i R. Ł. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę
Uzasadnienie
Wskutek skargi Ł. Ł. i R. Ł. wyrokiem z dnia 25 marca 2004 r. sygn. akt II SA/Ka 240/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. z dnia [...] r. w przedmiocie nakazu rozbiórki domku letniskowego drewnianego na działce nr A w W.. W uzasadnieniu Sąd wskazał na naruszenie w toku postępowania administracyjnego reguł procedury administracyjnej w zakresie należytego zebrania i oceny materiału dowodowego ( art. 77 kpa ), zapewnienia stronom prawa do udziału ( art. 61 § 4 kpa i art. 10 kpa ) oraz umożliwienia im wypowiedzenia się co do zebranych dowodów ( art. 81 kpa ). Przy ponownym rozpoznaniu sprawy polecono zatem przeprowadzenie postępowania dowodowego z udziałem stron, umożliwiającego ustalenie podstaw i daty powstania przedmiotowego budynku, dokonanie oceny zgromadzonego materiału dowodowego i ustalenie reżimu prawnego dla stwierdzonego stanu faktycznego, a następnie rozstrzygnięcie sprawy w oparciu o mający zastosowanie w sprawie stan prawny.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w C. decyzją z dnia [...] r. nr [...] powtórnie nakazał Ł. i R. Ł. rozbiórkę powyższego budynku. Jako podstawę prawną decyzji organ I instancji powołał przepis art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane ( Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.) w zw. z art. 103 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane ( Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.). W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ orzekający powołując się na wynik przesłuchania R. Ł. podał, iż przedmiotowy budynek wybudowano w latach 1971 - 1972. Jednakże w zasobach archiwalnych Urzędu Miejskiego w W. brak wzmianki o udzieleniu pozwolenia budowlanego w latach 1969 - 1972, co ustalono w oparciu o pismo Burmistrza W. z dnia [...] 2004 r. W piśmie tym podano nadto, iż zgodnie z załączonym wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obowiązującego w tych latach, przedmiotowa parcela mieściła się w terenach łąk i pastwisk bez zabudowy zagrodowej; zakaz dokonywania podziału na działki budowlane i wprowadzania zabudowy mieszkalnej. Obecnie na tym obszarze brak planu zagospodarowania przestrzennego. Budynek posiada numer porządkowy nr [...], który nadany został prawdopodobnie w ramach akcji nadawania nazw ulicom, przeprowadzonej w 1975 r. W latach 1981 - 1996 były zatem zameldowane trzy osoby. Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności, zameldowania dokonuje się po przedłożeniu wypełnionego druku. Na tej podstawie organ nadzoru budowlanego dopatrzył się przesłanki z art. 37 Prawa budowlanego z 1974 r., wyjaśniając że stosownie do treści art. 65 ust. 1 tej ustawy, jej przepisy stosuje się również do spraw wszczętych przed dniem wejścia jej w życie.