Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 maja 2006 r., sygn. II SA/Bk 49/06
Wniosek wszczynający postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy wiąże organ i to w takim znaczeniu, że jego interpretacja nie może być dokonywana w sposób zawężający. Przeciwnie na tym etapie starań o realizację zamierzenia inwestycyjnego organ zobowiązany jest maksymalnie szeroko ocenić możliwości inwestora, w tym pod kątem przepisów szczególnych oraz ochrony interesów osób trzecich.
Dla prawidłowości mającego być podjętego w tej sprawie rozstrzygnięcia, należy uwzględnić wskazana we wniosku wielkość, gdyż ocena wpływu danej inwestycji na środowisko odnosić się winna właśnie do najwyższej, optymalnej mocy produkcyjnej zakładu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Sędziowie asesor WSA Małgorzata Roleder (spr.),, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2006 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] października 2005 r., Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę
Uzasadnienie
U podstaw podjętego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] września 2005 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza S. z dnia [...] września 2002 r. nr [...] ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie Z. R. i P. D. z infrastrukturą techniczną, na działce o nr geodezyjnym [...] położonej w K. gm. S.
Jako przyczynę podjętego rozstrzygnięcia, Kolegium wskazało na brak przeprowadzenia przez organ wydający decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - oceny oddziaływania na środowisko w związku z treścią § 2 pkt 6 lit. f rozporządzenia Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie określenia rodzajów inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi albo mogących pogorszyć stan środowiska oraz wymagań, jakim powinny odpowiadać oceny oddziaływania na środowisko tych inwestycji (Dz. U. z 1998r. Nr 93, poz. 589 ze zm.), a także brak uzgodnień projektu decyzji z organem ochrony środowiska oraz powiatowym inspektorem sanitarnym.