Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 25 kwietnia 2006 r., sygn. II SA/Bd 134/06
Dnia 25 kwietnia 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Wiesław Czerwiński (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Renata Owczarzak asesor WSA Grzegorz Saniewski Protokolant: Arkadiusz Skomra po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2006 roku na rozprawie sprawy ze skargi C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] 2004 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] 2004 r. nr [...]
Uzasadnienie
II SA/Bd 134/06
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] 2001 r., nr [...] Wójt Gminy R. ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji C. polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej wraz z przyłączem energetycznym we wsi R., na część działki nr 79/21.
W dniu 15 listopada 2002r B. i G. S. wystąpili o stwierdzenie nieważności tej decyzji wskazując, że została ona podjęta bez ich udziału w postępowaniu administracyjnym, mimo że wynik tego postępowania ma wpływ na ich uzasadniony interes prawny jako właścicieli nieruchomości, na której zamierzają założyć dom spokojnej starości.
Rozpoznając ten wniosek Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. decyzją z dnia [...] 2004r. nr [...] stwierdziło nieważność decyzji Wójta Gminy R. z dnia [...]2004r., nr [...]. W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania działki nr 79/21 nastąpiło w sposób sprzeczny z ustaleniami obowiązującego dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego. Plan ogólny zagospodarowania przestrzennego gminy R. zatwierdzony uchwałą Nr [...] Rady Gminy R. z dnia [...]1990r., określił, że przedmiotowa nieruchomość usytuowana jest na terenie jednostki planistycznej o symbolu 1RPZ określonej w części opisowej planu jako: "zakład rolny podlegający przedsiębiorstwu PGR w Ł. Plan nie przewiduje powiększenia obecnej powierzchni zakładu z przeznaczeniem na obiekty inwentarsko - gospodarcze". W ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Wójt Gminy R. ustalając warunki zabudowy dla stacji telefonii komórkowej na gruncie przeznaczonym na działalność związaną z produkcja rolną rażąco naruszył przepis art. 43 cyt. ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, który jednoznacznie wymaga aby zamierzenie inwestycyjne było zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.