Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 marca 2006 r., sygn. II SA/Lu 127/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak ,, Asesor WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Protokolant Referent Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2006 r. sprawy ze skargi A. J. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego po rozpatrzeniu zażalenia A. J. utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. o wymierzeniu A. J. kary w wysokości 75 000 zł za nielegalne użytkowanie stacji dystrybucji gazu płynnego propan-butan, położonej na działce o numerze ewidencyjnym [...] w T. gmina N.
W uzasadnieniu wskazał na jednoznaczne ustalenie przystąpienia przez A. J. do użytkowania stacji dystrybucji gazu płynnego propan-butan, poparte oględzinami, przeprowadzonymi przy udziale zainteresowanego. W dalszych wywodach odwołał się do brzmienia art. 55 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zgodnie z którym przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego, wzniesionego na podstawie pozwolenia na budowę i zaliczonego między innymi do kategorii XX, opisanej w załączniku do rozważanej ustawy, obligatoryjnie wymagane jest uprzednie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, któremu to obowiązkowi A. J. uchybił. Naruszenie art. 55 pkt 1 rozważanej ustawy z kolei wyczerpuje hipotezę art. 57 ust. 7 powoływanej ustawy Prawo budowlane, który dla takich sytuacji przewiduje rygor w postaci kary pieniężnej. Jej wysokość podlegała ustaleniu w oparciu o przepis art. 57 ust. 7 wskazywanej ustawy Prawo budowlane z odpowiednim zastosowaniem art. 59f tej ustawy, przy przyjęciu współczynników /k/ w wymiarze 15 i /w/ w wymiarze 1, zgodnie z powoływanym załącznikiem do ustawy Prawo budowlane.