Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. II SA/Wr 145/04

W świetle przepisów ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm) dotyczących trwałego zarządu oraz art. 146 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 16.04.1990r. o Policji (Dz.U. Nr 30, poz. 179) i par. 8 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4.09.1990r. w sprawie zasad stopniowego przekazywania kompetencji i mienia Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa jednostkom Policji i Urzędu Ochrony Państwa (Dz.U. Nr 64, poz. 381) brak jest podstaw do wyłączenia stosowania zasady z art. 88 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami nieuwzględniania w cenie nieruchomości wybudowanych uprzednio przez Milicję Obywatelską budynków i innych urządzeń trwale związanych z gruntem, który pozostaje obecnie w trwałym zarządzie jednostki organizacyjnej Policji, będącej ex lege następcą prawnym jednostki organizacyjnej Milicji Obywatelskiej.

 

W IMINIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 3 lutego 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spraw.) Sędzia WSA Anna Siedlecka Protokolant Katarzyna Grott po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2006 r. sprawy ze skargi Komendy Wojewódzkiej Policji we W. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu zabudowaną nieruchomością Skarbu Państwa I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. orzeka, że skarżona decyzja nie może być wykonana; III. zasądza od Wojewody D. na rzecz strony skarżącej kwotę 335,50 (trzysta trzydzieści pięć 50/100) złotych tytułem zwrotu poniesionych kosztów sądowych.

Uzasadnienie

W dniu [...] Starosta K. wydał, na podstawie art. 83 ust. 1 i 2 pkt 1 oraz art. 85 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), decyzję Nr [...], którą ustalił opłatę roczną z tytułu trwałego zarządu nieruchomością Skarbu Państwa (oddaną na cele obronności i bezpieczeństwa państwa) zabudowaną budynkami komendy Policji, obiektem garażowym oraz budynkiem przy dystrybutorze paliw, położoną w K.G., obręb 6, oznaczoną geodezyjnie nr [...] o pow. [...] ha - w wysokości [...], tj. 1% ceny nieruchomości. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, iż decyzją Nr [...] z dnia [...] Starosta K. zmienił decyzję Naczelnika Miasta K. G. z dnia [...] (o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości ówczesnej jednostce) w ten sposób, że oddał w trwały zarząd na czas nieoznaczony Komendzie Wojewódzkiej Policji we W. nieruchomość zabudowaną położoną w K.G. w granicach działek nr [...] i [...]. Decyzją nr [...] z dnia [...] Starosta K. orzekł na wniosek Komendy Wojewódzkiej Policji we W. o wygaśnięciu trwałego zarządu do części nieruchomości, tj. działki nr [...] - jako zbędnej. Cenę nieruchomości składającej się z działki gruntu nr [...] ustalono na poziomie jej wartości, określonej w grudniu 2002 r. przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę [...]. Biorąc pod uwagę fakt, że Komenda Wojewódzka Policji we W. oddała część nieruchomości w dzierżawę (umowa zawarta na okres od [...] do [...]), w niniejszej sprawie zastosowanie znalazł art. 85 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który stanowi, iż jednostka sprawująca trwały zarząd nieruchomością, która oddała tę nieruchomość lub jej część w najem lub dzierżawę, jest zobowiązana do uiszczania opłat rocznych w wysokości 1% ceny nieruchomości i nie przysługują jej bonifikaty. Toteż w oparciu o ten przepis ustalono opłatę roczną w wysokości [...]. Ponadto organ I instancji wskazał, iż pismem z dnia [...] Komenda Wojewódzka Policji we W. zwróciła się o nieuwzględnianie budynków w cenie nieruchomości, będącej podstawą naliczenia tej opłaty. Tego rodzaju sytuację reguluje art. 88 ust. 1 ustawy gospodarce nieruchomościami, w następujący sposób: Jeżeli jednostka organizacyjna wybudowała budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem, położone na nieruchomości oddanej w trwały zarząd, ich wartości nie uwzględnia się w cenie nieruchomości będącej podstawą ustalenia opłaty z tytułu trwałego zarządu. Z poczynionych ustaleń wynika natomiast, że budynki wybudowane zostały na przestrzenni lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jednostka organizacyjna sprawująca trwały zarząd utworzona została dopiero w 1990 r. na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. W związku z tym art. 88 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nie może mieć zastosowania w opisanej sytuacji. Biorąc pod uwagę powyższe, organ I instancji orzekł jak w sentencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00