Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2006 r., sygn. III SA/Wa 610/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bożena Dziełak (spr.), Sędzia WSA Jerzy Płusa, Asesor WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Marcin Bącal, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2006 r. sprawy ze skargi G. W. na decyzję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] grudnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie: ustalenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 1998 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 24.338 zł (dwadzieścia cztery tysiące trzysta trzydzieści osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2004 r. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej (określany dalej jako "G.I.K.S.") na kwotę 1.733.537,30 zł ustalił wysokość należnego od G. W. zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 1998 r.
W toku postępowania podatkowego za lata 1998-2000, przeprowadzonego wobec Skarżącego i jego żony A. W. stwierdzono nadwyżkę poczynionych przez nich wydatków oraz oszczędności (wartość zgromadzonego mienia) nad mieniem zgromadzonym w roku podatkowym i w latach poprzednich, pochodzącym z przychodów opodatkowanych lub zwolnionych z opodatkowania.
G.W., pomimo wezwania, nie złożył oświadczenia o stanie majątkowym na 1 stycznia 1998 r., a zatem stan posiadania małżonków na ten dzień ustalono w oparciu o informacje z banków i domów maklerskich, aktów notarialnych dotyczących ich mienia oraz dokumentów potwierdzających posiadane zobowiązania i należności.
G.I.K.S. wyjaśnił, że na dzień 1 stycznia 1998 r. małżonkowie posiadali rachunki bankowe, za pośrednictwem których w badanym okresie dokonywali płatności, także związanych z bieżącym utrzymaniem rodziny. Bieżące wydatki małżonkowie realizowali w drodze przelewów bankowych lub kartami płatniczymi, które to operacje odnoszone były w ciężar rachunków. Na konta te płatnicy przekazywali dochody (przychody) uzyskiwane przez małżonków ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście. Wpłat na konta małżonkowie dokonywali gotówką lub przelewami. Dlatego też różnice między saldem początkowym rachunków na