Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Sz 808/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Makowska,, Asesor WSA Joanna Wojciechowska (spr.), Protokolant Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta [...] decyzją z dnia [...] r. nr [...] znak [...] na podstawie art. 33 ust. 4 pkt 3 i art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zmianami) orzekł o utracie przez Z. B. statusu osoby bezrobotnej z dniem [...] r.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że w dniu [...] r. Z.B. zgłosił się na wezwanie do Powiatowego Urzędu Pracy w [...], w celu przedstawienia mu oferty pracy w Przedsiębiorstwie [...] w [...], na stanowisku mechanika sprzętu ogrodniczego. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z pośrednikiem pracy Z. B. odmówił przyjęcia oferty pracy. W oświadczeniu pisemnym złożonym w PUP, Z. B. stwierdził, że odmowa przyjęcia propozycji zatrudnienia spowodowana była brakiem znajomości naprawy sprzętu ogrodniczego oraz niezadowalającym wynagrodzeniem. Wymogiem pracodawcy było posiadanie przez kandydata na pracownika wykształcenia min. zawodowego mechanicznego, w tym mechanika pojazdów samochodowych. Przedstawiona oferta przez pracownika PUP zgodna była z posiadanymi przez Z. B. kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Starosta wskazał, że w dniu rejestracji w PUP [...]r., wypełniając kartę rejestracyjną, Z. B. podpisał oświadczenie zawierające m.in. deklarację, że jest osobą zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia. Zgodnie z zapisem art. 2 ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy osoba bezrobotna jest zdolna do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, a jednocześnie art. 2 ust. 1 pkt 16 tejże ustawy definiuje odpowiednią pracę jako zatrudnienie lub inne prace zarobkowe, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin. Starosta wyjaśnił, że kwestię wynagrodzenia reguluje ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ( Dz. U. z 2002r., Nr 200, poz. 1679 z późn. zmianami). Art. 6 ww. ustawy określa, że wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia, zaś rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2005 r. ustala od dnia 01.01.2005 r. minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 849 zł brutto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00