Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Łd 988/05

 

Dnia 9 grudnia 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Asesor WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2005 roku na rozprawie sprawy ze skargi M. K. i J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o odmowie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. Nr [...] z dnia [...], a także decyzję Prezydenta Miasta Ł. Nr [...] z dnia [...].

Uzasadnienie

Sygn. akt II SA/Łd 988/05 UZASADNIENIE

Decyzją Nr [...] z dnia 4. sierpnia 2005 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. po rozpatrzeniu odwołania M. K. od decyzji Nr [...] z dnia [...] wydanej przez Prezydenta Miasta Ł. w przedmiocie odmowy zmiany ostatecznej decyzji własnej z dnia [...] Nr [...] odmawiającej ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, wolnostojącego, przewidzianej do realizacji na działce o nr ewidencyjnym [...], położonej w Ł. przy ulicy Z., działając na podstawie przepisów art. 138 par.1 pkt. 1, w związku z art.154 ustawy z dnia 14. czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U z 2000 roku, Nr 98, poz.1071 ze zm.) oraz art.59 ust.1 i art.61 ust.1 ustawy z dnia 27.marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz.U. Nr 80, poz.717 ze zm.), utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, iż decyzją Nr [...] z dnia 8. czerwca 2005 roku Prezydent Miasta Ł. jako organ I instancji, działając na podstawie przepisu art.154 k.p.a. odmówił dokonania zmiany ostatecznej decyzji własnej z dnia [...] Nr [...], odmawiającej ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie: budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, wolnostojącego; przewidzianej do realizacji na działce o nr ewidencyjnym [...], położonej w Ł. przy ulicy Z.. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ I instancji stwierdził, iż w dniu 2. marca 2005 roku M. K. złożyła wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie: budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, wolnostojącego: przewidzianej do realizacji na wskazanej powyżej działce. Decyzją z dnia [...] Nr [...] odmówiono ustalenia warunków zabudowy dla tejże inwestycji, jako niezgodnej z ustaleniami ustawy z dnia 27. marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W uzasadnieniu tejże decyzji organ l instancji podniósł, iż nie uległ zmianie stan prawny ani też stan faktyczny w przedmiotowej sprawie, a zatem - w ocenie organu - nie jest możliwe przychylenie się do wniosku M. K. i dokonanie zmiany decyzji Nr [...]. Dalej organ odwoławczy wskazał, iż pismem z dnia 23. czerwca 2005 roku M. K. złożyła odwołanie od przedmiotowej decyzji wnosząc o jej uchylenie i orzeczenie co do istoty. Zdaniem strony, decyzja organu I instancji została wydana bez przeprowadzenia należytego postępowania wyjaśniającego, gdyż organ nie odniósł się ani w orzeczeniu, ani w uzasadnieniu do zarzutów zgłaszanych przez stronę. Ponadto strona wskazała, iż kwestionowana decyzja, "nie została wydana w sprawie indywidualnej". Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. po rozpatrzeniu zarzutów odwołania uznało, iż nie zasługują one na uwzględnienie i utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. Organ odwoławczy podniósł, iż jedną z ogólnych zasad ustawy z dnia 14. czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 roku, Nr 98, poz. 1071 ze zm.) jest zasada trwałości decyzji ostatecznej (art.16 par.1 k.p.a.). Decyzje administracyjne są trwałe i mogą być zmienione lub uchylone tylko wówczas, gdy wynika to wprost z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, bądź z przepisów o szczególnym charakterze, do których tenże Kodeks odsyła. Jedną z możliwości zmiany lub uchylenia decyzji ostatecznej przewidują przepisy art.154 par.1 i art.155 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00