Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Gd 830/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Asesor WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant: Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi I. L. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 7 maja 2003 r., nr [...] w przedmiocie stanu technicznego obiektu budowlanego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 20 marca 2003 r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 stycznia 2002 r., nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, w oparciu o art. 66 pkt 3 Prawa budowlanego, zakazał I. L. i J. J. użytkowania piecyków gazowych w łazience na parterze i pierwszym piętrze w budynku mieszkalnym przy ul. [...] w P. podłączonych do wspólnego przewodu kominowego nr 1. Organ drugiej instancji w trybie odwoławczym decyzją z dnia 10 kwietnia 2002 r., nr [...], uchylił wskazaną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez organ pierwszej instancji, który po ponownym rozpoznaniu sprawy decyzją z dnia 17 lipca 2002 r., nr [...], nakazał J. J. usunięcie nieprawidłowości przez wyprowadzenie przez zewnętrzną ścianę budynku przewodu powietrzno-spalinowego od piecyka gazowego w łazience budynku. Decyzją z dnia 15 listopada 2002 r., nr [...], organ odwoławczy uchylił wskazaną decyzję przekazując sprawę do ponownego rozpoznania przez organ pierwszej instancji.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ponownie rozpoznając sprawę, decyzją z dnia 20 marca 2003 r., nr [...], wydaną w oparciu o art. 105 § 1 k.p.a., umorzył postępowanie w sprawie niewłaściwego podłączenia do kanałów kominowych w budynku przy ul. [...] w P. W toku postępowania administracyjnego organ stwierdził, że w budynku tym piecyków P.G. w łazience na parterze i na pierwszym piętrze podłączone są do wspólnego przewodu kominowego nr 1. Stan taki istniał co najmniej od dnia 19 maja 1994 r., tj. od dnia sporządzenia opinii kominiarskiej stwierdzającej, że urządzenia podłączone są prawidłowo. Oględziny przeprowadzone w dniu 17 lutego 2003 r. potwierdziły, że taki stan podłączeń wskazanych urządzeń nie uległ zmianie. Według § 100 ust. 2 rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, do jednego przewodu spalinowego mogą być podłączone dwa piecyki gazowe w odległości nie mniejszej niż wysokość kondygnacji. Opinie kominiarskie z dnia 7 stycznia 2002 r. i z dnia 8 stycznia 2002 r. potwierdziły tą okoliczność. W świetle powyższego organ stwierdził, że brak jest podstaw do kwestionowania prawidłowości w podłączeniu urządzeń do kanałów spalinowych, gdyż późniejsze zmiany przepisów nie odnoszą się do rozwiązań wykonanych zgodnie z wcześniejszymi przepisami. Brak jest zatem przesłanek do wydania nakazów w oparciu o art. 66 pkt 3 Prawa budowlanego. W ocenie organu niniejsza sprawa ma charakter sporu co do korzystania z części wspólnych budynku (przewodów kominowych) i jako taka winna być rozstrzygnięta na drodze postępowania cywilnego, a nie administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00